Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Sulama Otomasyonu

Sulama Otomasyonu

Sulama otomasyonu, insan kontrollü olmadan otomatik kontrol cihazları ile sulama alanlarının sulanmasının gerçekleşmesidir. Sulama otomasyonunda bulunan cihazlar ihtiyaç doğrultusunda özleştirilmiş bir sisteme sahiptir. Sulama alanı sahipleri su israfı önlenmesinde; tarlalarında/bahçelerinde, peyzaj alanlarında, kişisel sulama gibi tüm yeşil alanların her dem yeşil kalmasını, ürün yetiştirme kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Sulama otomasyonu, vanaların uzaktan açılıp kapatılması ve pompa gibi sistemlerin otomatik çalıştırılması, mobil cihazlar üzerinde rahatlıkla kontrol edilebilir ve otomasyon üzerinde müdahale etme durumu sağlar. Ayrıca herhangi bir personel yardımına ihtiyaç duyulmadan profesyonel malzemelerle sistematik şekilde sulama işlemlerinin yerine getirilmesi de otomatik olarak sağlanabilmektedir.

akıllı tarım uygulamaları, tarımsal sulama çözümleri, kablosuz tarım

Tarla Sulama Sistemleri

Tarla sulama sistemleri tarım arazilerinin en etkin şekilde sulanması için sürekli olarak gelişmekte ve çeşitlenmektedir. En çok kullanılan yöntemler yağmurlama tabancalar ile yağmurlama şeklinde sulama, damla sulama ve damla sulama sistemleri ile sulama ve daha eski bir yöntem olan salma sulama sistemleridir.

Ayrıca damla sulama sisteminin daha pratik hale getiren ve özellikle toprak işlemedeki sorunları ortadan kaldıran yer altı damla sulama yöntemi de tercih edilmeye başlanmıştır. 

Tüm bu sulama yöntemlerine ek olarak sulama karar verme ve işletme şeklinde değişmeye başlamıştır. Otomatik sulama çözümleri, uzaktan sulama sistemleri ve akıllı sulama sistemleri tarımsal sulama ekipmanları ile birleşerek çok daha verimli ve işlevsel sulama yapmaya imkan vermektedir. 

Bu sulama tekniklerini ve kullanım alanlarını detaylı incelemek için aşağıdaki adresten ulaşabilirsiniz

Tarla Sulama Sistemleri – esular | Kablosuz Akıllı Otomatik Sulama Sistemi

Tarla/Bahçe Sulama Otomasyonu

Akıllı tarımsal sulama sistemi

Tarla/Bahçe sulama otomasyonu açık arazi ve tarlaların en verimli şekilde sulanmasını sağlayan ve belli bir mekanizmaya bağlı olan otomatik sulama cihazlarıdır.

Sulama otomasyonu sayesinde su tasarrufu sağlanırken, sulanması istenilen tüm arazi eşit miktarda ve verimli şekilde sulanmaktadır. Sulama otomasyonu fazla su tüketimini önlerken ayrıca  hava nemi, toprak nemi,  yağış miktarı gibi birçok sensör yardımıyla kişinin uzaktan da sulama işlemine müdahale etmesini sağlar. Kablosuz pilli vana ve sensörler sayesinde tarım alanlarında ki en büyük problem olan  enerji ve kablolamanın maliyetli ortadan kaldırma imkanı sağlar.

Peyzaj/Yeşil Alan Sulama Otomasyonu

sulama otomasyon mobil

Peyzaj/Yeşil alan sulama otomasyonu, peyzaj alanlarında  temel hedef olan  yeşil dokunun ve estetiğin korunmasını en iyi şekilde sağlayan sulama sisteminde kullanılan cihazların tam otomatik çalışma şeklidir.

Sulama otomasyonu sayesinde hem daha etkili hemde kesintisiz sulama sağlarken kullanılan tam otomatik sensörler sayesinde birçok veri kontrol altında tutulur. 

Detaylı bilgi için 

https://esular.com/peyzaj-sulama-otomasyonu/

Adresini ziyaret edebilirsiniz.

Sulama Otomasyonunun Çalışma Şekli

Sulama otomasyonu, vanaların uzaktan açılıp kapatılması ve pompa gibi sistemlerin otomatik çalıştırılması, mobil cihazlar üzerinde rahatlıkla kontrol edilebilir ve otomasyon üzerinde müdahale etme durumu sağlar. SMS yada web ve mobil uygulama sayesinde pratik şekilde sulama sistemine doğrudan müdahale edebilirsiniz. Müdahale ile sulama işlemini aktif hale getirebilir, dilerseniz de sulama otomasyonunu devre dışı bırakabilirsiniz. Sulama otomasyonunda bulunan hava nemi, toprak nemi,  yağış miktarı gibi birçok sensör yardımıyla  beklenmedik durumlar otomatik olarak algılanmakta ve sulama sisteminin devreye girmesi ertelenmektedir.

Sulama alanlarında su sayacı ile ihtiyaca göre sulama, sızıntı, kayıp kaçak, patlak ve aşırı sulama takibi yapabilirsiniz. Vana kontrolü sayesinde ölçüm değerleri belirli aralıklar ile sunucuya iletilmektedir. Aynı zamanda bu değerler belirli aralıkları aşıldığı anda sunucuya iletilmekte ve alarmlar oluşturulabilmektedir bu sayede su kaçaklarına çözüm bulabilirsiniz. Sulama otomasyonunda kontrol işleminin pratik ve kolay olması sistemde verimliliği ve tasarrufu sağlamaktadır.

esular Akıllı su yönetim sistemi

Sulama Otomasyonunun Avantajları

En iyi sulama zamanları güneş ışınlarının etkisini azalttığı zamandır su buhar olmadan toprağa işler. Sulama otomasyonu sayesinde istediğiniz zaman ve sürelerde sulamanızı sağlar. Sulama alanı sahipleri tatil veya seyahat gibi uzun zamanlı dönemlerde sulama işlerinin aksamaması ve sahip oldukları alanın canlı kalması için sulama otomasyonundan yararlanılmaktadır. Ayrıca herhangi bir personel yardımına ihtiyaç duyulmadan profesyonel malzemelerle sistematik şekilde sulama işlemlerinin yerine getirilmesi de otomatik olarak sağlanabilmektedir. Sulama sistemindeki olası problemler ve bilgilendirmeler sisteme tanımlanan telefon numaralarına SMS olarak bildirilir.

Toprak nem sensörü kurulumu sayesinde gereksiz sulama yapılması önlenmektedir. Yağmur Sensör kurulumu yapılan bölgede yağmur yağması gibi beklenmedik durumlar otomatik olarak algılanmakta ve sulama sisteminin devreye girmesi ertelenmektedir. Toprağın sahip olduğu nem miktarı nem sensörleri tarafından algılanabilmekte bu sayede su tasarrufu sağlanmaktadır.

Sulama Otomasyonu Kullanım Alanları

Sulama otomasyonu su ihtiyacı duyan her alanda kullanılabilir. Açık alan tarımsal araziler, bahçeler, peyzaj alanları, seralar vb. alanlarda su sayaçları, nem sensörleri, basınç sensörleri, akış sensörleri, havuz seviye sensörleri ve daha birçok farklı sensörü kullanarak sulamayı daha kontrollü yapmak için kullanılır. Genel olarak sulama otomasyonları enerji verimliliğinin ve su tasarrufunun sağlanmak istendiği her alanda kullanılmaktadır. 

akıllı tarım uygulamaları, tarımsal sulama çözümleri, kablosuz tarım
Sulama Otomasyonu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön