Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Sulama Otomasyonu Avantajları

sulama otomasyon mobil

Tarla/Bahçe Sulama Otomasyonu

Sulama otomasyonu açık arazi ve tarlaların en verimli şekilde sulanmasını sağlayan ve belli bir mekanizmaya bağlı olan otomatik sulama cihazlarıdır.

Sulama otomasyonu sayesinde su tasarrufu sağlanırken, sulanması istenilen tüm arazi eşit miktarda ve verimli şekilde sulanmaktadır. Sulama otomasyonu fazla su tüketimini önlerken ayrıca kişinin uzaktan da sulama işlemine müdahale etmesini sağlar.

Sulama Otomasyonunun Avantajları

Sulama otomasyonu uzaktan müdahale ile arazi ya da geniş bahçelerin eşit miktarlarda sulanmasını sağlayan bir sisteme dayanmaktadır. Gerekli mekanizma ve otomasyonun ayarlanması ile yağmurlu günlerde sulama yapılmaz ve toprağın kendi nemi ile kalması sağlanır. Böylelikle hem su tasarrufu sağlanır hem de bitkiler için ihtiyacı kadar sulama yapılır.

Otomasyona ek olarak yapılan yağmur sensörü sayesinde gereksiz sulama yapılmaz ve kişinin cep telefonu ile yapacağı müdahale sonrasında sulama işlemi anında durdurulabilir. Yağış oranının fazla olduğu zamanlarda sistem otomatik olarak durdurulabilir, böylece hem enerji tasarrufu sağlanır hem de bitkilerde nem oranı korunmuş olur.
sulama otomasyon mobil

Sulama Otomasyonu Nasıl Çalışır?

Sulama otomasyonu, mobil cihazlar üzerinde rahatlıkla kontrol edilebilir ve otomasyon üzerinde müdahale etme durumu sağlar. Otomasyona kayıtlı cep telefonlarınız ile SMS, Bluetooth, Wi-Fi ve mobil uygulama sayesinde sulama sistemine doğrudan müdahale edebilirsiniz. Müdahale ile sulama işlemini aktif hale getirebilir, dilerseniz de sulama otomasyonunu devre dışı bırakabilirsiniz. Bu işlemleri mobil cihazınız ve uygulama işlemleri sayesinde yaparken her ihtimale karşı sulama otomasyonunda bazı sensörler de aktif olarak bulunmaktadır. Bu sensörlerden birisi de nem ve yağmur sensörüdür. Sulama otomasyonunda kontrol işleminin bu denli kolay olması sistemde verimliliği ve tasarrufu sağlamaktadır.

Sulama Otomasyonu Nerelerde Kullanılır?

Sulama otomasyonu su ihtiyacı duyan her alanda yapılabilir. Özellikle büyük arazi ve sulama alanlarında yüksek tasarruf sağlayan otomasyon sistemleri genel olarak fabrikalara bağlı ekilip dikilen arazilerde kullanılmaktadır. Bunların dışında pompa depo otomasyonlarında, su depoları ve geniş tarım arazilerinde de isteğe bağlı olarak tercih edilebilir. Park ve bahçelerde kullanımı da uygun olan sulama otomasyonları genel olarak enerji verimliliğinin ve su tasarrufunun sağlanmak istendiği her alanda kullanılmaktadır. İhtiyacınıza yönelik en uygun sulama otomasyonu çözümü için uzman danışmanlarımızla iletişime geçerek ücretsiz danışmanlık alabilirsiniz.

Sulama Otomasyonu Avantajları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön