Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Yoncada Akıllı Sulama Sistemleri İle Ot Verimini Artırın

Yoncada Akıllı Sulama Sistemleri İle Ot Verimini Artırın

Yem bitkilerinin kraliçesi olarak adlandırılan yonca, tarımı yapılan kaba yem bitkilerinin hemen hepsinden daha yüksek bir yem değerine sahiptir. Yonca, geniş bir ortama uyma kabiliyetine sahip, kurağa ve soğuğa dayanıklı, asitli topraklar dışında her toprakta yetişebilen, ot verimi yüksek, çok yıllık değerli bir bitkidir. 

Yonca adaptasyon özellikleri son derece gelişmiş olan bir bitkidir. Ancak en uygun büyüme ve gelişme ortamı suyu bol olan, sıcak ve kurak hava şartlarına sahip ortamlardır. Bu sebeple de yonca sıcak iklim bitkisi olarak nitelendirilebilir.

Yoncada Çok Önemli Olan Sulama Periyodu

Bakım açısından en önemli kararlardan bir tanesi sulama zamanı ve miktarıdır. Yoncanın yıllık su ihtiyacı yaklaşık 1250-1300 mm’dir. Yaz aylarında su isteği aylık 250-300 mm civarındadır. Sulama tohum ekiminden üç gün sonra başlanarak, ilk filizler çıkıncaya kadar toprak iki günde bir sulanır. Hasada kadar toplamda 5- 6 kez sulama yapılmalıdır. Ayrıca yonca biçimden bir hafta önce ve sonra mutlaka sulanmalıdır. 

Ot verimi, ve kalitesi için  sulamanın bu kadar çok önemli olduğu, kullanılan su miktarının da fazla olduğu yonca bitkisi için mutlaka sulamayı kontrol altında tutan akıllı sulama sistemlerini kullanmak gerekiyor.

yonca sulama

Yoncada Damla Sulamanın Avantajları

Yonca bitkisinin gelişmesi  için en önemli olan su ve besin maddesi dağıtım sistemidir. Damla sulama sayesinde bitkinin ihtiyacı olan su ve besinleri direkt kök bölgesiyle buluşturuyor. Üstelik bunu tam da olması gereken zamanda yapıyor.

Bu sayede kullanılan su, enerji, bitki besleme ve koruma ürünlerinden tasarruf sağlarken, herhangi bir topraktan daha yüksek verim elde edilmesine yardımcı oluyor.

Yonca Yetiştiriciliğinde Dikkat Edilmesi Gereken Durumlara Akıllı (Dijital) Çözümler;

  • Yonca derin kök sistemine sahip, yoğun sulama gerektiren, çok yıllık, kendine has bir bitki olduğu için  fazla ya da az suyun yol açacağı stres bitkinin büyümesini, gelişimini ve ot kalitesini olumsuz yönde etkiler. Bu yüzden, yonca yetiştiriciliğinde  salma sulama gibi sulama yöntemleri yüksek verim için tehdittir. İhtiyacınız olan; istikrarlı bakım koşullarıdır, aşırı ya da yetersiz su ve besin maddesi uygulamalarından kaçının.
  • Yoncada biçim sayısını ve yem kalitesini arttırmak için, sulama sisteminize uzaktan kontrol edilebilir, akıllı, ultrasonik ve kademeli nem sensörü gibi birçok akıllı kontrol sensörleri ekleyerek nem miktarını optimum düzeyde tutabilir, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre öngörülü sulama çözümleri sağlayabilirsiniz.
  • Bitkinin sulama periyodunu otomatik uzaktan kontrollü su sayacı ile ihtiyaca göre sulama, sızıntı, kayıp kaçak, patlak ve aşırı sulama takibi yapabilirsiniz.
Yoncada Akıllı Sulama Sistemleri İle Ot Verimini Artırın

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön