Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Akıllı Sulama Sistemleri

esular, Akıllı tarımsal sulama sistemi

Akıllı Sulama Sistemleri

Akıllı sulama sistemleri gelişen yüksek teknolojinin tarım alanlarında kullanılmasıyla yaygınlaşmaya başlayan ve sulamanın daha ön görülü ve etkili yapılmasını sağlayan çözümlerdir. Akıllı sulama sistemleri sadece otomatik sulama çözümleri değildir. Farklı sensörsel veriler, meteorolojik koşullar, ürün tipi ve toprak yapısını da işin içine katan komplike sulama çözümleridir. 

Akıllı Sulama Sistemleri Nedir?

Akıllı sulama sistemleri, sulama alanlarının en etkin şekilde sulanması, bitkinin ihtiyacı kadar suyun verilmesi ile sudan ve üretimden maksimum verimin elde edilmesi için geliştirilmiş sistemlerdir. Akıllı sulama sitemleri akıllı vana kontrolü, sensör ile arazi ve bitki durumu ölçümlerini karşılayan sistemlerdir. Bu tarz otomatik sulama çözümlerinde sadece sulamanın düzenli gerçekleştirilmesi yapılmaz aynı zamanda ortam, bitki türü, ölçüm verileri ve iklimsel koşullar ile birlikte daha etkin sulama yapılarak üretim verimliliği sağlanarak kaynaklardan maksimum oranda yaralanılması sağlanır. 

Akıllı sulama sistemleri ile daha az kaynak daha çok verim elde edilir, toprağı değil, bitkiyi besler. Bu sayede çok şey fark eder! . Çünkü su ve besinleri doğrudan köklere teslim ettiğinizde, maliyetlerinizi düşürürsünüz. Daha da önemlisi, hem bitkiniz daha sağlıklı olur, hem de veriminizi arttırırsınız.

Dikey tarım sistemleri AeroFarms

Akıllı Sulama Sistemlerinin Birleşenleri Nelerdir?

Akıllı sulama sistemleri başta otomatik sulama çözümleri ve sensör çözümleri olmak üzere birçok bileşenlerden oluşur. En temel birleşenleri ise toprak nem ölçümü, hava nem, rüzgar ve yağış ölçümü, sulama için kullanılan su miktarı ölçümü ve toprak azot, kükürt gibi sensör ölçüm verileridir. Bunun yanında otomatik vana kontrol sistemleri ve çözümleri gelmektedir.

Aklı sulama sistemi birleşenleri özetlemek gerekirse;

  • Toprak nem ölçüm sensörleri
  • Su sayacı akış ölçümü
  • Ortam sıcaklık ve nem ölçümü
  • Buzlanma uyarı sensörleri
  • Rüzgar ve yağış sensörleri
  • İklimsel ve meteorolojik veriler
  • Toprak ölçüm verileri
  • Akıllı veya otomatik vana sistemleri
  • Güneş panelli uzaktan kontrol sistemleri
  • Kablosuz pilli vana ve sensörler

diyebiliriz.

Tüm bu birleşenlerin bir araya gelmesi ile birlikte bu sistemleri etkin şekilde yöneten ve AI destekli yazılımlar ile birlikte gerekli hesaplamalar yapılarak bitkinin ihtiyacı kadar sulama yapılır. Eğer sistem ile uyumlu  ise gübreleme ve ilaçlama yapılarak etkin bir tarımsal üretim gerçekleştirilmiş olur.

Kablosuz pilli toprak nem sensörü

Akıllı Sulama İle Otomatik Sulama Arasındaki Farklar

Otomatik sulamada temel amaç  sulamanın belirli parametreler ile gerçekleştirilmesidir. Otomatik sulama çözümlerinde genel olarak timerlar veya PLC çözümler ile belirli limitler eşliğinde veya zamansal aralıkta sulamanın gerçekleşmesi hedeflenir. Akıllı sulama sistemlerinde ise ölçüm ve çevresel şartlar sürekli izlenerek  anlık gelişen durumlara uygun senaryolar geliştirilir. Oluşturulan bu senaryolarla eğer ihtiyaç duyulur ise sulama yapılır veya gerek yok ise yapılmaz. Aslında bir nevi otomatik sulama sistemlerini kumanda eder. 

Akıllı sulama sistemleri aynı zamanda arazi’deki geçmiş yıl üretim ve sulama verilerini de ilerleyen süreçteki sulama ve diğer gübreleme işlemleri için analizler yapmaya imkan sağlar. Bu tarz sulama çözümler ile sadece sulama uzaktan veya otomatik yapılmaz  ölçüm verileri ile analizler yapılır ve ileriye dönük tahminler yapmak mümkündür. Aynı zamanda sadece izleme yapılmaz kontrol gerçekleşir. Bu haliyle akıllı sulama sistemleri birçok sulama teknolojisini bir araya getiren komplike bir çözümdür.

Akıllı Sulamanın Kullanım Alanları

Dijital sensörlerle donatılmış tarım aletleri ve alanlarıyla çiftçilere, hangi alanlara ne kadar ve ne tür gübreler koyulması gerektiğini, hava koşullarını, bitkilerin ihtiyacı olan mineralleri ve sulamayı, toprağın durumunu, tahmini hasat zamanını detaylı ve gerçek zamanlı bir şekilde göstererek üreticilerin işlerinin kolaylaştırılması ve verimin geleneksel yöntemlere göre en üst düzeye çıkarılması hedeflenmektedir.

Akıllı sulama ve izleme sistemleri hemen hemen her türlü sulama sistemlerinde kullanılabilir. Damla sulama sistemleri, peyza sulama sistemleri, sera otomasyonları, yeşil alan golf sahası, futbol sahası vb. Verimi ve tasarrufu artırdığı ve bitkinin türü ne olursa olsun ihtiyacı kadar sulama sağladığı için her türlü alanda kullanıma uygundur.

Özellikle son yıllarda kullanımı yaygınlaşan ve tek başına sudan ciddi tasararruflar sağlayan damla sulama sistemi ile birlikte akıllı sulama sisteminin kullanımı yaygınlaşmakta ve kolaylaşmaktadır. Damla sulama sistemleri günümüzde açık tarım arazilerinden çok yıllık meyve ağaçların sulanması ve peyzaj alanlarında bile tercih edilmeye başlamıştır. Akıllı sulama teknolojileri ile ve sıvı gübreleme çözümleri ile birlikte gelecek yıllarda daha fazla tercih edilmesi bile mümkün görünmekte.

Özellikle damla sulama yapıyor ve uzaktan kontrollü akıllı otomatik akıllı sulama çözümleri kullanmak istiyorsanız ürünlerimize ve çözümlerimize göz atabilirsiniz.

Akıllı sulama sistemi kullanım alanları;

  • Tarım arazileri
  • Damla sulama sistemi kullanılan araziler
  • Çok yıllık meyveler
  • Seralar
  • Mantar yetiştirme tesisleri
  • Fidan yetiştirme tesisleri
  • Çiçek ve süs bitkileri
  • Örtü altı tarımcılık
  • Topraksız tarım uygulamaları
  • Dikey tarım uygulamaları
  • Park bahçe ve peyzaj alanlarını sulanması
  • Golf sahası ve futbol sahası sulanması

ve buna benzer daha birçok sulama alanında kullanmak mümkündür.

Akıllı Sulama Sisteminin Avantajları

Klasik sulama kontrol çözümlerine karşın akıllı sulamanın en önemli avantajı hem sudan ve kaynak tüketiminden tasarruf sağlar hemde ürün kalitesi ve verimini artırarak ekonomik kazancı artırır. Tüm bunları yaparken de işçilik maliyetlerini düşürüp üretkenliğimizi artırır.

Genel olarak akıllı sulama sistemlerinin avantajları;

  • Sadece sulamayı gerçekleştiremez sensör verileri ve analizlerle verimi artırır.
  • Geçmiş verilerle gelecek yıl üretim planlaması sağlar
  • Değişen şartlara karşı sulama senaryolarını sürekli günceller.
  • Olası aksaklıklara karşı üreticiyi bilgilendirir.
  • Çok az kaynakla maksimum verim sağlar.
  • Tasarrufu maksimuma çıkartır.
  • Ürün gelişimi ve verimi artırır.
  • İşçilik yükünü azaltır.
  • Siz uyurken de sizin yerinize çalışır
3 adımda kablosuz otomatik sulama

esular Akıllı Sulama Çözümleri

esular ekibi olarak kullanılacak donanımsal sistem bileşenlerinden veri analizleri ve çözümlerine kadar çok farklı alanda akıllı sulama, otomatik sulama ve uzaktan kontrollü sulama çözümleri geliştiriyoruz. Alanında tecrübeli ve uzaman ekibimiz ile birlikte esular olarak en etkin su yönetim sulama kontrol çözümlerini geliştirmeyi hedefliyor ve bunun için çalışıyoruz.

Gene olarak geliştirdiğimiz sistemlerimiz;

esular olarak uzaktan kontrollü kablosuz sulama ve akıllı sulama çözümleri geliştirmekteyiz.  Gelişen sulama teknolojilerini yakın takip ediyoruz.  En gelişmiş ve yenilikçi çözümler ile geliştirdiğimiz sulama sistemi tamamen uçtan uca sulama çözümleri sunmaktadır.
 
Açık tarım alanları, sera, damla sulama sistemleri, mısır, patates, ceviz, zeytin tarlası gibi birçok sulama noktasında kolayca kullanabilirsiniz.  Özellikle uzakta erişimin zor olduğu damlama sulama sistemi kullandığınız tarım arazilerinde sulama yapmanızı oldukça kolaylaşacaktır. Uzaktan etkin şekilde yönetebildiğiniz sistem mobil uygulama ve web uygulama sizlere her an her yerden etkin yönetim imkanı sağlamaktadır.

Detaylı Bilgi İçin Ve Her Türlü Sorularınız İçin Bizimle İletişime Geçin

Esular Akıllı Otomatik Sulama Sistemi Uygulama Alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son

Akıllı Sulama Sistemleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön