Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Arpa Hastalıkları

ar-arpa-bitkisi-zararlari-web

Arpa Hastalıkları

Arpa hastalıkları ve zararlılarını  bilmek, erken müdahale etmek çok önem arz eder. Tarım dünyasında arpa bitkisi, birçok amaç için kullanılan değerli bir tahıl türüdür. Ancak, arpa bitkisi yetiştiricilerinin karşılaşabileceği birçok hastalık ve zararlı vardır. Aşağıdaki yazımızda, arpa bitkisi hastalıkları ve zararlıları hakkında bilgi vererek bu sorunlarla nasıl başa çıkılabileceğinden  bahsedeceğiz. 

 

Arpada Bakteriyel Yaprak Çizgi Hastalığı (Xanthomonas translucens )

Arpada bakteriyel yaprak çizgi hastalığı arpa üzerinde çeşitli hasarlara neden olabilir ve bu hasarlar ekonomik kayıplara yol açabilir.

 

Semptomlar

Yapraklarda suya batırılmış lekeler; kuruyan ölü yapraklar; parlak sarı veya kahverengi çizgiler; bitki bodur görünüyor, bitki büyümesi yavaşlıyor.

Etmen

Bakteriler

Hastalığın Gelişme Koşulları

Arpanın yetiştiği her yerde görülür.

Mücadele Yöntemi

Yalnızca sertifikalı, hastalıksız tohum kullanılmalıdır;  Bu hastalığın kontrolü için tarım uygulamaları, hastalıkla mücadelede kullanılan kimyasal maddeler kullanılabilir .Toprakta hastalık oluşumunu azaltmak için ürün rotasyonu uygulanır.

Arpada Kök ve Kökboğazı Çürüklüğü (Bipolaris sorokiniana)

Arpada Kök ve kökboğazı çürüklüğü hastalığı özellikle kök sistemi ile kök boğazını çürüterek bitkinin büyümesini engelleyebilir.

Semptomlar

Kök ve kök boğazı çürüklüğü, bitkinin kökleri ve kök boğazında çürümeye neden olur. Bu hastalığın belirtileri arasında köklerin siyah veya kahverengi lekelerle kaplanması, kök boğazının çürümesi ve köklerin zayıflaması yer alır. Bitkinin genel büyümesi zayıflar, yapraklar sararır ve kurur.

Etmen

Mantarlar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Tohumlar veya toprakla temas yoluyla bitkilere bulaşabilir. Hastalık sıklıkla nemli ve serin koşullarda daha hızlı yayılır.

Mücadele Yöntemi

Dayanıklı arpa çeşitlerinin tercih edilmesi. Enfekte bitki kalıntılarının temizlenmesi ve imha edilmesi. Enfekte tohumların kullanılmaması veya tohumlardaki hastalık seviyelerinin kontrol edilmesi. Kimyasal fungisitlerin kullanılması, ancak bu kimyasal maddelerin kullanımı için yerel düzenlemelere uyulmalıdır. Bitki hijyeni önlemlerinin alınması, sulama yönetimi ve bitki beslemesinin düzenlenmesi.

Kavuz Dibi Çürüklüğü (Pseudomonas syringae)

Arpada kavuz dibi çürüğü, arpa üretimi için ciddi bir sorun olabilir ve bitkilerin kök boğazını etkileyerek verim kaybına yol açabilir.

Semptomlar

Kavuzun tabanında kahverengi renk değişikliği (çekirdeği kaplayan brakte); kavuzun sivri uçlara bağlandığı koyu çizgi; yapraklarda suya batırılmış lekeler; yapraklarda sarı ve nekrotik lekeler.

Etmen

Bakteri

Hastalığın Gelişme Koşulları

Arpanın yetiştiği her yerde meydana gelir; tohumla yayılır.

Mücadele Yöntemi

Enfekte bitki kalıntılarının temizlenmesi ve yok edilmesi. Enfekte tohumların kullanılmasından kaçınılması. Bitki dikim sıklığının uygun bir şekilde ayarlanması. Kimyasal bakterisitlerin kullanılması, ancak bu yöntem direnç gelişimini engellemek için dikkatli bir şekilde uygulanmalıdır. Dayanıklı arpa çeşitlerinin tercih edilmesi.

Arpa Çizgi Yaprak Lekesi (Pyrenophora graminea)

Arpa çizgi yaprak lekesi, özellikle arpa bitkilerini etkileyebilir ve yapraklar üzerinde lekelerin oluşmasına neden olur. Bu lekeler, bitki sağlığını ve verimini olumsuz etkileyebilir.

Semptomlar

Fide yapraklarında küçük sarı lekeler; yola çıkmadan önce yaprak ayası boyunca sarı ila ten rengi çizgiler; şeritler üzerinde kırmızı kenar boşlukları; hastalıklı dokunun ölümü; kafalar ortaya çıkmıyor; bitkiler bodurlaşır.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Kışlık arpanın yetiştirildiği her yerde görülür.

Mücadele Yöntemi

Yalnızca sertifikalı tohum kullanılmalıdır.

Arpada Kapılı Rastık (Ustilago hordei)

Arpada Kapılı Rastık (Ustilago hordei), bir mantar türüdür ve arpa bitkisinde hastalığa neden olan bir patojendir. Bu mantar, arpa bitkisinin sapları ve tahılları üzerinde enfeksiyon oluşturur. Ustilago hordei’nin neden olduğu enfeksiyon, arpanın ekonomik değerini düşürebilir ve ürün kaybına yol açabilir.

Semptomlar

Bitkinin saplarında şişmeler, siyah lekeler, sapların bükülmesi ve tahıl başağının normal gelişimini bozan anormal büyümeler gibi belirtilerle kendini gösterebilir. Ayrıca enfekte tahıllar, siyah renkte ve normalden daha büyük olabilir. 

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hasat sırasında is yığınları patlıyor ve hastalık daha da yayılıyor; ezilmiş spor kütleleri çürüyen balıklara benzer bir kokuya sahiptir.

Mücadele Yöntemi

Yalnızca sertifikalı, lekesiz tohum kullanılmalı; mantarları öldürmek için ekimden önce tohumlara sıcak su uygulanabilir; tohumlara kontak fungisit uygulanabilir; dayanıklı çeşitler yetiştirilmeli.

Arpada Başak Yanıklığı (Fusarium graminearum)

Arpada Başak Yanıklığı, Fusarium graminearum adlı bir mantar türünün neden olduğu bir bitki hastalığıdır. Bu hastalık, özellikle arpa (Hordeum vulgare) ve buğday (Triticum spp.) gibi tahıl bitkilerinde görülen önemli bir hastalıktır. Fusarium graminearum, bitki sapları, başaklar ve tohumlar üzerinde enfeksiyon oluşturabilir.

Semptomlar

İlk belirtiler başaktaki bazı çiçeklerin ağarmasını gösterir. Uygun koşullar altında, erken yanıklık veya başakların tamamının ağarması meydana gelebilir. Hastalık ilerledikçe baş, ten renginden kahverengiye döner. Ayrıca çiçekçiklerin tabanında pembe veya 

turuncu renkli küf oluştuğunu da görebiliriz. Taneler buruşur, beyazlaşır ve kireçlenir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Patojen çekirdeği enfekte ettiğinden hastalık yüksek verim kaybına, düşük test ağırlıklarına ve düşük tohum çimlenmesine neden olur. Bir diğer önemli sorun ise patojenin bir vomitoksin olan mikotoksin, deoksinivalenol (DON) üretmesidir.

Mücadele Yöntemi

Mevcut dayanıklı çeşitleri yetiştirilmeli.  Hastalık şiddetli ise uygun fungisit uygulanır.

Arpa zararlıları yazımız.

Arpa Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön