Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Damla Sulama  Pompası Nedir ?

damla-sulama-pompası-

Damla Sulama Pompası Nedir ?

Damla sulama pompası nedir, su kaynağının yeteri kadar yüksekte olmadığında,suya basınç kazandırıp boru hattında iletimini sağlayan sistemlerdir. Yükseklik farkı yetersiz ise veya su kuyudan alınıyorsa, damla sulama için gerekli basınç pompa birimi ile sağlanır. Su kaynağının tipine bağlı olarak santrifüj, derin kuyu yada dalgıç tipi pompalardan biri kullanılır.

Pompa suya basınç kazandırır, boru hattında iletimini sağlar. Kanal, akarsu ve yüzlek kuyulardan yararlanıldığında, yatay milli santrifüj tipi pompalar derin kuyulardan yararlanıldığında derin kuyu pompaları ya da dalgıç tipi pompalar kullanılır. İhtiyaçtan büyük pompa kullanmak sistem maliyetini artırır, elektrik tüketiminin fazla olmasına neden olur. 

damla-sulama-pompası

Santrifüj Pompa Nedir ?

Santrifüj pompa nedir, çalışması gövdenin içerisinde sıvının çarkla döndürülmesiyle basınç kuvveti kazandırması ve bu sayede basınçlandırması ile çalışan pompa türleridir. Bir gövde içinde yer alan kanatlı bir pervanede (Çark) oluşan bu pompalarda sıvı, bir girişten çarkın ortasına iletilir düşük basınçta bol akışkan basabilirler, verimleri pistonlu pompalardan düşüktür, emme yetenekleri yoktur, havasının herzaman alınması gerekir ve  az yer kaplar.

santrifüj-pompa

Dalgıç Pompa Nedir ?

Dalgıç pompa nedir, işlenecek sıvı veya ortamın tamamıyla içinde çalışan pompa çeşitlerine verilen addır. Dalgıç pompalarda motor, pompa gövdesine bitişik olarak monte edilir. Motor etrafındaki su geçirmez muhafaza, kısa devreye neden olabilecek herhangi bir sıvının içeri girmesini önleyerek hasara karşı korumak için genellikle yağ ile doldurulur. 

Damla Sulama  Pompası Nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön