Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Haziran Böceği  (Phyllophaga)

Haziran Böceği

Haziran Böceği (Phyllophaga)

Haziran böceği, bitki yeme alışkanlıklarıyla bilinen bir böcek türüdür. Adını, ilkbahar sonu veya yaz başında topraktan çıkmasından alır. Dişilerinin büyüklükleri 40 mm’ye kadar ulaşır. Antenleri küçük ve ucu topuz şeklindedir. Erkeğin vücut uzunluğu 28-30 mm civarlarında ve antenleri büyük, yelpaze şeklindedir. Erkek Haziran Böceklerinin bir diğer ayırıcı özelliği ise, antenlerinin 7 parça olmasıdır.

Dişiler yumurtalarını toprak yüzeyinin hemen altına gömerler. Larvalar 3 ila 4 hafta içinde yumurtadan çıkar ve üç yıla kadar çimen ve bitki kökleriyle beslenir. Larvalar c şeklinde, krem renginde ve kırmızı başlıdır. ilkbaharda ve yazın başlarında pupalara dönüşür ve 3 hafta içinde bu pupalar yetişkin Haziran böceklerine dönüşürler.

haziran böceği larvası

Haziran Böceği'nin Zararları

Haziran böceklerinin en çok zararlı olduğu dönem larva dönemleridir. Bu dönemde meyve bahçelerinde ve asmalarda dikkatli olunmalıdır.  Özellikle yeni dikilmiş asma çubuklarını ve daha önceden dikilmiş asmaların toprak altı kısımlarını kemirerek kalıcı zararlara yol açabilirler. Kemirilen çubuklar tutmaz ve bunun sonucunda, zarar gören asmalar zamanla kurur.

haziran böceğinin yol açtığı zararlar

Haziran Böceği İle Mücadele yöntemleri

Bu zararlı türü ile kimyasal mücadele genellikle  pestisitler ve insektisitler aracılığıyla gerçekleşir. Fakat bu zararlıya karşı mücadelede kimyasal yöntemler önerilmez. kültürel önlemler ise şu şekilde sıralanabilir;

  • Öncelikle zararlıların bulunduğu bölgedeki yabani otlar temizlenir. Bu sayede larvaların bulunduğu bölge güneş ışınlarına ve avcılara karşı savunmasız bir hal alır.
  • Haziran Böcekleri yumurtlamak için otlu bölgeleri tercih ederler ve bu bölgelerde yayılırlar. Bu sebepten dolayı toprak işlenerek nadasa bırakılabilir.
  • Larvaların hareketli olduğu dönemlerde (ilkbahar ve yaz aylarında) derin sürüm yapılarak larvaların ve yumurtaların ölmesi sağlanır.
  • Ekimde zararlıya karşı dirençli bitkiler seçilir.
Haziran Böceği  (Phyllophaga)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön