Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Tarla Nasıl Sulanır ?

Tarla Nasıl Sulanır ?

Tarla sulamasında suyun en etkin ve verimli tarlaya veriliş şekilleri aşağıda detaylı bir şekilde inceleyelim. Sulama, bitkinin yağışlarla karşılanamayan ihtiyaç duyduğu suyun bitkinin kök bölgesine gereken yer ve zamanda verilmesidir. 

Tarla sulama konusunda pek çok sistem vardır. Bu sistemlerden sulamada birinin seçilmesi tarlanın tesviyesinin düzgün olup olmamasına, yetiştirilen mahsulün cinsine, toprağın kimyasal ve fiziksel özelliklerine, sulama suyunun miktarına ve kalitesine, çiftçi alışkanlıklarına, bazı sulama yöntemlerinin ek yatırımı gerektirmesi nedeniyle oradaki çiftçilerin ekonomik durumuna ve bölgenin rüzgar, sıcaklık, oransal nem, yağış gibi iklim koşullarına bağlıdır.

Tesviyeli arazilerde bütün sulama sistemleri uygulanabildiği halde tesviyesiz arazilerde yağmurlama sulama, hakim rüzgarı şiddetli bir bölgede yağmurlama sulama sistemi yerine ya damla sulama yada karık sulama daha uygun bir sulama sistemi tercih edilmelidir.

En çok kullanılan yöntemler yağmurlama tabancalar ile yağmurlama şeklinde sulama, damla sulama ve damla sulama sistemleri ile sulama ve daha eski bir yöntem olan salma sulama sistemleridir.

Tarla Sulama Sistemleri 

Tarla sulama sistemlerinin ayrıntılı hali için aşağıdaki yazımızı okuyabilirsiniz;

Tarla Sulama Sistemleri Yazımız

 

Tarla Nasıl Sulanır ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön