Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Zeytin Hastalıkları

Zeytin Hastalıkları

Zeytin Hastalıklarına ülkemizde sıkça rastlamaktayız. En iyi ve etkili mücadele için hastalıkları bilmemiz önem arz etmektedir. Size aşağıda en önemli Zeytin Hastalıklarını sunmaktayız

Zeytin Dal Kanseri

Semptomlar

Sürgünlerde yaprak, çiçek ve meyve dökümü sonucu açılan yara yerlerinde oluşan siğiller küçük, yuvarlak ve süngerimsidir.

Ur ve siğiller bir taraftan da fazla ışık ve ısının tesiri ile koyu kahverengi, çatlamış ve tepesi çökük bir görünüm alır.

Etmen

Bakteri

Hastalığın Gelişme Koşulları

Bakteri, kışı bulaşık ağaçlardaki taze urlar içerisinde geçirir. Hastalık etmeni urlar içerisinde yıl boyunca çoğalır.

Mücadele Yöntemi

Sık sık don olaylarının meydana geldiği yerlerde, zeytin dikilmemelidir. Fazla su tutan, tabanı killi topraklarda zeytin dikiminden kaçınılmalı, dikim yapılmışsa toprağın fazla suyu, drenaj yapılarak akıtılmalıdır. Ağaçlara gereğinden fazla azotlu gübre verilmemelidir. Budama artıkları bahçeden uzaklaştırılmalıdır.

 

Zeytin Halkalı Leke Hastalığı

Semptomlar

Yaprakların üst yüzeyinde siyahımsı gri renkte yuvarlak noktalar şeklindeki lekeler meydana gelir. Bu noktaların Bulunduğu yerde renk açılır, daha sonra Bunun çevresinde normal yaprak renginde bir halka oluşur. Bunu dıştan ikinci bir açık renkli halka çevirir.

Etmen

Fungal

Hastalığın Gelişme Koşulları

İlkbahar ve sonbaharı genellikle yağışlı geçen bölgeler hastalığın gelişmesine uygundur. Fungus kışı, yere dökülen kurumuş yapraklarda ve ağaç üzerinde kalan hastalıklı yapraklarda geçirir

Mücadele Yöntemi

Gübreleme ve sulama tekniğine uygun yapılmalı, kireç bakımından zayıf topraklar kireçlenmeli, ağaçların tacı ışık alacak şekilde budanmalı, Kuru dallar ve yere dökülen lekeli yapraklar toplanıp yakılmalıdır.

 

Zeytinde Antraknoz

Semptomlar

ilk belirtiler meyveler olgunlaştığında düzenli veya düzensiz şekilde kahverengileşme şeklinde görülür. Meyvenin büyümesiyle birlikte lezyonlar birleşerek meyvenin tamamını çürütebilir.Hastalık belirtisi genellikle meyvenin uç kısmında basık içe çökmüş lezyon şeklindedir. Meyvedeki lezyonlar meyveyi ya tamamen veya kısmen çürüterek, meyvenin suyunu kaybetmesine neden olur. 

Etmen

Fungal

Hastalığın Gelişme Koşulları

Kışı mumyalaşmış meyve, yaprak veince sürgünlerde geçirmektedir. Sonbaharda meydana gelen yağışlar hastalığın oluşmasında etkilidir.

Mücadele Yöntemi

Yere dökülen hastalıklı yaprak ve meyveler toplanmalı ve imha edilmelidir.Sık dikimden kaçınmalıdır. Budama ağaçlarda hava sirkülasyonunu sağlayacak ve ışık alacak şekilde yapılmalıdır. Yabancı ot mücadelesi yapılmalıdır

Zeytin Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön