Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

NDVI (Normalleştirilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi) Nedir?

NDVI-nedir

NDVI (Normalleştirilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi) Nedir?

NDVI (normalleştirilmiş fark bitki örtüsü indeksi), normalized difference vegetation index; Gözlemlenen bir alanda  yer alan bitki örtüsünün yoğunluğunu, sağlıklı olup olmama durumunu analiz ederek ortaya koyan bir indekstir.

Ekosistem için önemli bir yere sahip olan bitkilerin artış ve azalışını kontrol etmenin farklı yönleri vardır. En çok tercih edilen ipuçlarından biri de uzaktan algılama yöntemleridir. Araziye çıkmadan uydu görüntüleri kullanılarak bitki örtüsündeki değişimler gözlemlenebilir. Uydular, yeryüzüne yolladıkları elektromanyetik dalgaların verdikleri yanıta göre alıcılar vasıtasıyla yeryüzüne ait bilgileri toplamaktadır. Elde edilen bu bilgiler uydu görüntülerinde farklı bantlarda işletilmekte ve uzaktan algılama teknolojisi sayesinde herhangi bir bölgenin bitki örtüsü haritası kolaylıkla oluşturulabilmektedir. Ayrıca insan gücüyle tespit edilmesi zor ve maliyetli olan alanların bile bitki örtüsü yoğunluğu  kolayca tespit edilebilir.

NDVI Formülü Hesaplanması

NDVI Formülü Hesaplanmasını basitçe ifade etmek gerekirse, aşağıda gösterildiği gibi Normalleştirilmiş Bitki Örtüsü İndeksi (NDVI) , formülünde yakın kızılötesi (NIR) ve  kırmızı (RED) bantları  kullanılır.

ndvi-formulu

Sağlıklı bitki örtüsü (klorofil), diğer dalga boylarına kıyasla  daha yakın kızılötesi (NIR) ve yeşil ışığı yansıtır,  mavi ve kırmızı ışığı absorbe etmektedir, yeşil ışığı yansıttığı için insan gözüne yeşil görünmektedirler. 

ndvi-analizi

Normal sağlıklı bir bitki, görünür ışını soğurup yakın kızılötesi ışını büyük bir bölümünü yansıtmaktadır. Bunun yanında sağlıksız bir bitki ise, görünür ışını daha çok yansıtıp yakın kızılötesi ışın daha az yansıtmaktadır.

NDVI Değerleri

NDVI değerleri, analiz sonucunda elde edilen değerlerdir. NDVI değerleri her zaman -1 ile +1 arasında değişir. Sağlıklı ve yoğun bitki örtüsünün fazla olduğu yerlerde indeks değerleri +1’e doğru yaklaşırken, sağlıksız ve zayıf bitki örtüsünün fazla olduğu yerlerde ise indeks değeri -1’e doğru yaklaşmaktadır.

NDVI-değerleri

NDVI Haritası

NDVI Haritası, NDVI analizi sonucunda elde edilen değerler yapılacak olan çalışmaya uygun olacak şekilde sınıflandırılarak oluşturulur. 

Örneğin; Negatif değerler çoğunlukla bulutlardan, sudan ve kardan, sıfıra yakın değerler ise öncelikle kayalardan ve çıplak topraktan oluşur.

NDVI işlevinin çok küçük değerleri (0,1 veya daha az), boş kaya, kum veya kar alanlarına karşılık gelir.

Orta değerler (0,2’den 0,3’e kadar) çalıları ve çayırları temsil ederken, büyük değerler (0,6’dan 0,8’e kadar) ılıman ve tropik ormanları gösterir

NDVI Bilgileri Neler İçin Kullanılır ?

NDVI bilgilerinin kullanım alanlarını aşağıdaki sıralayabiliriz. 

  • Klorofil seviyesini belirlenir
  • Bitki sağlığı ve stres seviyesi
  • Optimum gübre kullanımı
  • Azot Yönetimi
  • Üründeki böcekleri ve haşereleri tanımlayın
  • Bitki hastalıklarını analiz edin
  • Bitki veya yabani ot tanımlama
  • Çiftlik planı geliştirme
  • Yetiştirme planlaması
  • Kuvvete göre hasat planlaması

NDVI Analizinin Tarımda Kullanımı

NDVI analizinin tarımda kullanımı, gelişen  drone teknoloji sayesinde tarımda en sık tercih edilen uzaktan algılama analizi bitki örtüsü indeksi olmuştur. Bitki örtüsünden yoksun arazileri çim veya ormanlık alanlardan ayırt etmeye, hasta bitkileri tespit etmeye ve ekinlerin gelişim aşamaları arasında ayrım yapmaya yardımcı olur.

Tarımda NDVI Örneği

Tarımda NDVI öreneği ; Center pivot sulamaya sahip bir tarım alanı için NDVI’yı inceleyelim. Pivot sulama, dairesel bir ürün deseni oluşturan bir nokta üzerinde döner. Gerçek renkte , kırmızı, yeşil ve mavi bantlar aşağıdaki gibi görünür. Gerçek renk deriz çünkü gözümüzün gördüğü ile aynıdır.

Formülde, NDVI’nın yakın kızılötesinden (NIR) nasıl yararlandığını görebilirsiniz. NIR bandını kırmızı olarak gösterdiğimizde, renkli kızılötesi elde ederiz . Renkli kızılötesi diyoruz çünkü yakın kızılötesi kırmızı kanalda. Aşağıda görüldüğü gibi, pivot sulama bitki örtüsü parlak kırmızı renkte olmalı.

tarımda-ndvı-örnegi

Formülü uyguladığınızda parlak yeşil, yüksek NDVI’yı gösterir. Kırmızı ise düşük NDVI’ya sahiptir. Bu nedenle, yakın kızılötesi (bitki örtüsünün güçlü bir şekilde yansıttığı) ve kırmızı ışık (bitki örtüsünün absorbe ettiği) arasındaki farkı ölçerek bitki örtüsünü ölçüyor.

tarımda-ndvı-örnegi
NDVI (Normalleştirilmiş Fark Bitki Örtüsü İndeksi) Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön