Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Otomatik Çim Sulama Sistemi

Otomatik-cim-sulama-sistemi

Otomatik Çim Sulama Sistemi

Park ve bahçelerde bitkilerin normal gelişim ve büyümesi için gereksinim duyulan su ilk olarak yağışlardan karşılanmaktadır. Ancak kurak ve yarı kurak iklim bölgelerinde bitki büyüme mevsimi boyunca düşen yağışlar hem miktar, hem de dağılım bakımından yetersiz kalmakta, dolayısıyla normal bitki su gereksinimi bu yoldan karşılanamamaktadır. Bu durumda sulama suyuna gereksinim duyulmaktadır. Bu nedenle sulama; peyzajda bitkilerin gelişimi ve bakımı açısından son derece önem taşımaktadır.

Ancak şu unutulmamalıdır ki peyzaj alanlarında kullanılan türlerin su tüketimi farklı olduğundan her bitki için ayrı bir sulama periyodu belirlenmelidir.

Geniş çim veya park-bahçe alanlarının sulanmasında rahat, estetik ve en etkili sulama yöntemi Sprinkler sulama sistemidir. Sprinkler sulama sistemini dizayn etmek için bazı esasların bilinmesi gerekir. 

Bu esaslar şunlardır: 

(1) Toprağın karakteri (Özellikle toprağın gözenekliliği ve su tutma kapasitesi) 

(2) İklim 

– Hakim rüzgârın yönü ve hızı 

– Nemlilik ve yağış karakteristikleri 

(3) Su temini (kaynağı)

 – Kaynak (kuyu, depo, göl, gölet, havuz veya şehir suyu) 

– Debi ve basınç

 (4) Mülk sahibinin istek ve arzuları 

Sistem tipinin seçiminden sonra yapılacak iş, bitkinin sulama isteklerine, toprağın absorpsiyon karakteristiklerine, mevcut su kaynağının debisine ve basıncına göre belirlenen aralıklarda sprink kafalarının seçiminin gerçekleştirilmesidir.

 Sprink kafaları, püskürtür ve döner kafalar olmak üzere iki ana tiptedir. 

Püskürtür kafalar 1.0-2.5 atü arasında bir basınçla çalışarak çapı 6-12 m olan küçük alanları sular ve birim zamanda fazla su sarfeder. Bunlar, küçük çim alanları ile gayri muntazam şekilli alanlar için en uygun sprinkler kafalarını teşkil eder.

 Döner kafalar ise 2-6 atü gibi daha yüksek basınçla çalışarak, çapı 24-60 m olan daha büyük alanlarda sulama yapar, fakat birim zamanda daha az su sarfeder. Döner sprinkler geniş çim alanlarında en etkili ve verimli bir şekilde kullanılır. Bu tip sprinkler kafaları ile tam daire ve kısmi daire (daire dilimi) alanları üzerinde sulama yapılabilir.

Otomatik-cim-sulama-sistemi-nasıl-kurulur

Otomatik Çim Sulama Sistemi Nasıl Kurulur ?

Otomatik Çim sulama sistemi nasıl kurulur ? Çim alanınız için oluşturduğunuz sprinklerle veya fıskiyelerle sulama sistemi ürünlerimiz sayesinde otomatik olarak istenilen gün ve saatte sulama yapmaktadır. 

Aynı zamanda esular olarak kullandığımız toprak nem ve sıcaklık, basınç, yağmur, akış sensörlerimiz ile çim alanlarındaki sulama modernize edilmiş olmaktadır. Bu sayede istediğiniz şekilde sulama yaparken peyzaj alanınızın toprak verilerini de kontrol etmiş oluyorsunuz. Mobil uygulamamız tüm sulama sürecini, vana ve sensör verilerini telefonunuzla takip etmenizi sağlamaktadır. 

Aynı zamanda Esular olarak kurduğumuz otomatik çim sulama sistemi sayesinde önemli ölçüde su ve enerji tasarrufu sağlamış oluyoruz. 

GSM’li Kablosuz Akıllı Sulama Merkez İstasyonu- F Serisi

Otomatik Çim Sulama Sistemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön