Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Solenoid Valf Nasıl Çalışır? Solenoid Vana Nedir?

selenoid vana kontrol

Solenoid Valf Nasıl Çalışır? Solenoid Vana Nedir?

Selenoid valf nasıl çalışır, Selenoid valf nedir, Selenoid vanalar veya farklı bir ifade ile selenoid valfler endüstri,  fabrika, otomobiller ve tarımsal sulama gibi çok geniş alanlarda kullanılan ve elektrik sinyalleri ile kontrollü sağlayan vana çeşitleridir. Pratik yapıları hızlı tepki vermeleri ve kolay kullanımları nedeniyle sıkça kullanılmaktadırlar.

Bu yazımızda kısaca selenoid vanaların çalışma prensiplerine göz atacağız ve temel özellikleri hakkında bilgiler vereceğiz.

İçindekiler,

  1. Selenoid Valf Nedir?
  2. Selenoid Valf Nasıl Çalışır?
  3. Direkt Çekmeli Selenoid Vana Nasıl Çalışır?
  4. Direkt Çekmeli Selenoid Vana Nasıl Çalışır?

Selenoid Valf Nedir?

selenoid akıllı vana

Selenoid Valf Nedir? Selenoid vana; Su, hava, buhar, gaz gibi  çeşitli akışkanları kontrol etme amaçlı kullanılan elektromanyetik valflere verilen isimdir.

Solenoid vana: Bobin- soket, kovan-çekirdek, gövde-kapak ve sızdırmazlık elamanı dediğimiz  ana parçalardan oluşan bir otomatik kontrol valfidir de denebilir.

Bir selenoid vana, 4 ana parçadan oluşur.

1. Bobin- soket grubu
2. Kovan – Çekirdek grubu
3. Gövde -Kapak grubu
4. Sızdırmazlık oring – diyafram grubu

Selenoid valfi oluşturan bu 4 ana parça  ne işe yarar?

Bobin – soket  ve kovan – çekirdek;  selenoid vanaya elektrik enerjisinin verildiği en önemli parçalarından biridir. Bobin, kovan-çekirdek grubu ile çok iyi sekronize çalışmak zorundadır. Bu nedenle her selenoid vana markasının kendine özel bobini vardır. 

Gövde – kapak  ve diyafram,sızdırmazlık grubu;  selenoid vananın ana gövde grubu olan bu bölümden akışkan (hava, su, buhar, gaz vb ) ların geçtiği bölümdür. Bu bölüm akışkanın debisine, basıncına, cinsine,  sıcaklığına, vananın  pozisyonuna(N.K veya N.A.) göre dizayn yapılan bölümüdür.  Gövde -Kapak ile  diyaframın , sızdırmazlık elamanının çok uyumlu olması gerekmektedir.

Kablosuz Pilli Hidrolik Vana Kontrolü

Selenoid Valf Nasıl Çalışır?

Solenoid vana nasıl çalışır, Selenoid vanalar en temel çalışma şekliyle basıkı cubuğunun elektromanyetik yöntem ile aşağı yukarı hareketi ile açılıp kapanması şeklinde çalışır. Temel görevleri sıvı haldeki veya haz haldeki akışkanın geçişini engellemektir. Sürekli enerji beslemeli veya latching tip diye andrandırılan ve tek tetikleme sonucunda uzun züre enerji vermeden poziyonunu koruyabilen farklı tip çalışma prensipleri vardır.

 Selenoid vana genel olarak çalışma prensibi yönünden 2 ana gruba ayrılır.

1.  Direkt çekmeli selenoid vanalar.
2.  Pilot kontrollüLatching selenoid vanalar.

 

Kablosuz pilli vana kontrol ünitesi

Direkt Çekmeli Selenoid Valf Nasıl Çalışır?

Direkt çekmeli selenoid valf nasıl çalışır, direkt çekmeli selenoid valf gövdesi öncelikle gövde üzerindeki ok yönünde akışkanın akış yönü doğrultusunda boru hattına bağlanır.

selenoid akıllı vana

Direkt çekmeli selenoid vana, vana gövdesi, kovan, çekirdek, bobin ve soketten oluşur. Sızdırmazlığı, kovan rakor kısmındaki o-ring ve  çekirdek alt kısmındaki çekirdeğe montajlı sızdırmazlık elemanı ile sağlanır.
Boru hattına bağlanan solenoid vana normalde kapalı tip (elektrik enerjisiz halde akışkanı  geçirmeyen) ise,  akışkanın diğer çıkış tarafına geçmesi için valfin konum değiştirmesi lazım. Yani N.K halden N.A ( normalde açık) hale geçmesi lazım. Bunun sağlanması şartlara bağlı. Buradaki tek şart selenoid vana üzerindeki bobine , üzerinde yazılı olan voltaj da bir elektrik enerjisi ile elektrik vermektir. Bobin doğru enerji ile ( + / –  %10,15 hatalı) enerjilenince kovan içindeki nüveyi (çekirdeği) yukarı çekecektir. Valf gövdesindeki orifise baskı yapan nüve yukarı hareket edince, orifis girişinde bekleyen akışkanın önü açılmış olacaktır. Önü açılan akışkan  valfin çıkış tarafından geçerek boru içinde ilerlemesine devam edecektir. Taki bobin üzerindeki elektrik enerjisi kesilene  kadar bu durum devam eder. Elektrik enerjisi kesilince bobin artık çekirdeği bırakır ve çekirdek kendi ağırlığı yanında üzerindeki yay kuvveti ile de beraber tekrar gövde üzerindeki orifisi baskı yaparak kapatır.  Akışkan akışı durmuş olur. Selenoid vana ilk konumu N.K (normalde kapalı ) pozisyona geri döner.

selenoid vana kontrol

Direkt çekmeli selenoid vanada, vana gövdesindeki orifisin çapı çok önemlidir. İhtiyaç kadar debi geçirecek çapta açılabilir. Ama en fazla 9 mm çapa kadar olabilir. en az 1 mm olabilir. Bu orifisin çapı valfin çalışma  basıncını da etkiler. Orifis büyüdükçe bobin gücü ayni olduğundan, valfin çalışma basıncı düşer.

Latch Selenoid Vanalar

Latch selenoid vanalar genel olarak selenoid vanalar gibi çalışır. En temel farkları standart selenoid vanalar gibi açmak için sürekli enerji vermek gerekmez. Vana içinde bulunan mekanizma sayesinde sadece ileri ve geri yönde elektrik enerjisi uygulanarak tetiklenmesi yeterli olacaktır.

Bu tarz vanalar genelde pilli sulama sistemlerinde tercih edilir. Bu vanalar 6-12V Arası DC gerilim ile çalışmaya uygundurlar. Yapıları ve çalışma prensipleri gereği pille oldukça uzun süre kontrol edilebilirler.

Selenoid Vana ve Vana Kutusu​

Faaliyet Alanlarımız

esular akıllı otomatik Sulama sistemi uygulama alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son

Solenoid Valf Nasıl Çalışır? Solenoid Vana Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön