Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Toprak PH Seviyesinin Düzenlenmesi

Toprakta-ph-seviyesi-duzenleme

Toprak PH Seviyesinin Düzenlenmesi

pH, suyun kimyasal bileşimini yansıtan en önemli parametredir. Akarsularda pH’ın bulunuşu ve yoğunluğu suyun akışına biyolojik olaylara ve kimyasal yapısına bağlıdır. Aynı zamanda suyun verimliliğini göstermesi açısından da büyük önem taşımaktadır. Asit karakterdeki ( pH 5 civarı) suların verimliliğinin düşük, alkali karakterdeki suların ise daha verimli olduğu bilinmektedir. Bu yazımızda size toprak pH’ının seviyesinin düzenlenmesini anlatacağız. 

PH Düzenleyicisi Nedir ?

PH düzenleyicilerin asıl amacı asitlik ve bazlık özelliğini düzene sokmaktır. Toprakta OH- iyonlarının fazla olması demek bu toprağın alkali olduğunu yani pH’sının yüksek olduğunu gösteren bir bilgidir. Aynı şekilde toprakta H+ iyonlarının fazla olması da bu toprağın asidik olduğunu yani pH’sının düşük olduğunu gösterir.

Toprakta-ph-duzenleyici

PH Düzenleyici Ne İşe Yarar ?

  • Toprak pH’sı yükseldikçe ve azaldıkça bir takım elementlerin de bitki tarafından alımı azalmaktadır. pH düzenleyiciler sayesinde element alımları kontrol altında tutulur.
  •  Bitki kökleri toprağın katı kısmındaki besinleri değil toprak solüsyonu içindeki besinleri alırlar. Bu yüzden bizi ilgilendiren kısım toprak solüsyonu (sıvısı) içersindeki besin maddeleridir. Bazı bileşiklerin suda çözünmesi zor olduğu için sıvı kısma geçemezler ve bitkiler bu besinlerden kısa sürede yararlanamazlar. pH düzenleyiciler sayesinde bileşiklerin suda çözünmesi sağlanır.
  • Yağışlı bölgelerde bazik katyonların yıkanma oranlarının yüksek olması, CO2 nin oluşturduğu karbonik asit, toprak pH’ını düşürüp asitliği artırmada etkili olmaktadır. Ancak pH düzenleyiciler bu alanlarda kullanılarak toprağın pH’ı istenilen düzeyde tutulabilmektedir.
  • Toprağa ilave olunan organik maddeler, doğrudan doğruya asit oluşturduklarından, toprağın değişim kapasitesini yükselttiklerinden ve bazla doygunluk derecesini azalttıklarından toprak pH’ını düşürürler. pH düzenleyiciler sayesinde daha sonra toprak pH’ını tekrardan yükseltmek mümkündür.

Toprakta PH Düzenleyici

Toprağa ilave olunan organik maddeler, doğrudan doğruya asit oluşturduklarından, toprağın değişim kapasitesini yükselttiklerinden ve bazla doygunluk derecesini azalttıklarından toprak pH’ını düşürürler.

  Ph’sı düşük topraklarda toprağın yapısını düzenlemek daha kolaydır. Belli oranlarda CaCO3 (kireç) ilave ederek toprak pH’sı artırılabilir. Fakat genelde topraklarımızın pH’sı yüksektir ve toprakların pH’ını düşürmek o kadar da kolay değildir. Bu yüzden yetiştiricilik yapılan toprağı çok iyi tanıyıp, analiz ettirip bir uygulama yapmalıyız. Analiz yaptırmadan toprağa kireç ilavesi yaparsak ve eğer pH zaten yüksekse daha da yükseltmiş oluruz ve toprağı daha da kötüleştirmiş oluruz.

Yüksek pH’lı topraklarda eğer damlama sistemi ile çalışıyorsak toprak pH’ını düşürmek için yüksek miktarlarda kükürt atmak yerine; verdiğimiz gübre solüsyonunu asitleştirerek veya asit karakterli gübreler seçerek, kök bölgesine asidik gübre çözeltisi gönderip verdiğimiz besinlerin alımını sağlamak daha doğru olur.

selenoid
Toprak PH Seviyesinin Düzenlenmesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön