Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Yağış Tipleri Nedir ?

yagıs-tipleri

Yağış Tipleri Nedir ?

Yağış tipleri nedir, bu sorunun cevabında bakmamız gereken ilk şey  oluş bakımından yağış tipleri nelerdir. Oluş bakımından yağış tipleri;

yagıs-tipleri

Yükselim (konveksiyon) yağışları

Yükselim (konveksiyon) yağışları, özellikle ilkbahar ve aylarında oluşan bu tip yağışlar, gündüz toprak ısınmaya başlayınca buharlaşma kuvvetlenir. Isınan toprak,  üstünde bulunan hava kütlesini de ısıtır. Bir süre sonra ısınan hava kütleleri, buharlaşma yolu ile topraktan aldıkları nem ile birlikte dikine yükselmeye başlarlar. Yükselme sırasında adyabatik  soğuma meydana gelir ve kumulonimbus oluşur ve sağanak yağışlar belirir. 

Türkiye’de ilkbahar ve yaz başlarında kuzeybatıdan gelen nemli ve soğuk hava, İç Anadolu’da ısınarak, yükselir ve yağış bırakır. Bu yağışlara kırkikindi yağmurları denir.

Yamaç (Orografik) Yağışları

Yamaç (Orografik) Yağışları, dağların geniş yer tuttuğu bölgelerde, dağlara doğru hareket eden nemli hava kütleleri, yamaç boyunca yükselerek yoğunlaşır. Bu gibi bölgelere bol yağış bırakır. Hava kütlesi belirli bir yükseltiye kadar yağış bıraktıktan sonra nemini kaybederek kuru bir hava kütlesi halini alır.

Bu nedenle dağların etek kesimleri daha fazla yağış almaktadır. Himalaya dağlarının eteklerinde bu yağış türünün en fazla gerçekleştiği ve Dünya’nın en fazla yağış alan merkezidir. Türkiye’de Doğu Karadeniz Bölümü’nün yıl boyu bol yağış almasında yamaç yağışları da etkilidir.

Cephe (Frontal) Yağışları

Cephe (Frontal) Yağışları farklı sıcaklık ve nem özelliklerine sahip hava kütlelerinin karşılaşma alanlarında cephe yağışları oluşur. Soğuk ve yoğun hava altta kalırken, sıcak ve nemli hava yükselir. Hem yükselme hem de soğuk bir hava ile temas etmenin sonucunda sıcak hava yoğunlaşarak yağış bırakır. Yeryüzündeki yağışların önemli bir bölümünü bu tip yağışlar oluşturur. Türkiye’de de yıllık yağışların büyük bölümü cephe yağışları olarak gerçekleşir.

Yerde Yoğuşma Biçiminde Olan Olan Yağışlar

Yerde yoğuşma biçiminde olan yağışlar; 

Çiy: Havanın açık ve durgun olduğu gecelerde, havadaki su buharının soğuk cisimler üzerinde su damlacıkları biçiminde yoğunlaşmasıdır. İlkbahar ve yaz aylarında görülür. Çiy 0°C’nin üzerindeki, kırağı 0°C’nin altındaki yoğunlaşmalar ile oluşur.

Kırağı: Soğuyan zeminler üzerindeki yoğunlaşmanın buz kristalleri şeklinde olmasıdır. Kırağının oluşabilmesi için de havanın açık ve durgun olması gerekir.

Kırç: Aşırı soğumuş su taneciklerinden oluşan bir sis uzun süre yerde kaldığında, su taneciklerinin soğuk cisimlere çarparak buz haline geçmesidir.

yagmur-tipleri

Troposferde Yoğunlaşma Biçimindeki Yağışlar

Troposferde yoğunlaşma biçimindeki yağışlar, atmosferin yere temas eden en alt katmanında meydana gelen katı ve sıvı halindeki yağışlardır. 

Yağmur: Buluttaki su taneciklerinin damlalar halinde birleşerek yeryüzüne düşmesidir.

Kar: Havadaki su buharının 0°C’nin altında yoğunlaşarak ince taneli buz kristallerine dönüşmesidir.

Dolu: Dikey yönlü hava hareketlerinin çok güçlü olduğu bulutlarda, sıcaklığın birdenbire ve büyük ölçüde düşmesiyle su tanecikleri donar.

Yağış miktarı ile ilgili yazımızı okuyabilirsiniz. 

Yağış Nedir?

Yağış, atmosferdeki su buharının çeşitli koşullar altında yoğunlaşarak sıvı veya katı formda yeryüzüne düşmesi olayını ifade eder. Bu meteorolojik olgu, genellikle hava kütlelerinin soğuk bir tabaka ile karşılaşması, soğuk bir bölgeden geçmesi veya yükselmesi sonucunda ortaya çıkar. Bu süreçte su buharı yoğuşarak yağmur, kar, graupel, dolu veya sulusepken gibi farklı şekillerde yağışa dönüşebilir.

Yağış miktarı, genellikle plüvyometre adı verilen ölçüm cihazlarıyla ölçülür. Yıllık toplam yağış miktarı, genellikle milimetre (mm), santimetre (cm) veya metre küp (m³) gibi uzunluk birimleriyle ifade edilir. Günlük yağış miktarı ise genellikle kilogram per metrekare (kg/m²) cinsinden belirtilir.

Bu doğa olayı, coğrafi bölgelerde iklimin ve bitki örtüsünün oluşumunda önemli bir rol oynar. Yağışın türü ve miktarı, ekosistemleri, tarımı ve su kaynaklarını etkileyerek çeşitli alanlarda önemli sonuçlar doğurabilir.

Yağış Türleri Nelerdir?

Yağış, atmosferdeki su buharının yoğunlaşarak yeryüzüne düşmesini ifade eden genel bir terimdir. Bu doğa olayı farklı formlarda gerçekleşebilir. Yağmur, sıvı haldedir ve su damlacıkları olarak yere düşer. Kar, atmosferdeki su buharının donarak kristalize olmasıyla oluşan katı bir yağış türüdür. Graupel, yarı saydam buz tanelerinden oluşan ve kar tanelerinin üzerine su damlacıkları birikerek meydana gelen bir türdür. Dolu, atmosferdeki buz kristallerinin su damlaları üzerinde katılaşmasıyla oluşan sert taneli bir yağış türüdür. Sulusepken ise genellikle sisli hava koşullarında ortaya çıkan mikroskobik su damlacıklarıdır. Her bir yağış türü, atmosferdeki farklı koşullar altında meydana gelir ve iklim üzerinde önemli etkilere sahiptir.

Yağış Tipleri Nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön