Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Anız Nedir?

aniz-nedir

Anız Nedir?

Anız nedir, anız tarım üretiminin bir sonucu olarak biçilmiş olan bitkilerin toprakta kalan kök ve saplarına verilen bir isimdir. Tarımsal uygulamalarda anızların yakılması yaygın olmakla birlikte, bilimsel olarak anız yakımının zararlı olduğu kabul edilmektedir.

 

Anızın yakılmasının temel nedenleri arasında, bitkilerin kök ve saplarının Karbon/Azot oranının diğer organik maddelere göre yüksek olması bulunmaktadır. Bu durum, anızın doğada daha yavaş ayrışmasına ve kültür bitkilerine zarar verebilecek zararlı canlılara barınak ve besin kaynağı olmasına neden olur. Anız yakmanın temel zararları ise, yakma sırasında topraktaki fotosentez, ayrışma gibi önemli olayları gerçekleştiren yararlı canlıların ölmesi ve bu nedenle toprak verimliliğinin düşmesidir.

Anız Faydaları

  • Anız örtüsü, tarla yüzeyini yağmurun etkisinden koruyarak kapillar açıklıkların tıkanmasını önler ve toprak yüzeyinin kayganlaşmasını engeller.
  • Anız örtüsü, toprak yüzeyi ile kendisi arasında yüksek nemli bir ortam oluşturarak su kaybını azaltır ve buharlaşma yoluyla su kaybını önler.
  • Anız örtüsü, yağmur sularının toprak yüzeyinde hızla akmasını önler, yağışların toprağa daha iyi işlemesini sağlar ve yüzey akışını ve su erozyonunu engeller.
  • Anız örtüsü, rüzgarın toprak parçalarını hareket ettirmesini önler veya hızını keserek rüzgar erozyonunu engeller.
aniz-faydalari

Anız Yakmanın Zararları

Anız, toprak içinde kalan bitki kökleri, nadasa bırakılmadan ekilen tarla, mısır sapları, biçilmemiş tarla sapları, tarla sınırlarındaki otlar ve biçilen ekinin tarlada kalan sapları gibi unsurları içerir.

Hububat hasadından sonra toprak hazırlığını hızlandırmak, toprak işlemini kolaylaştırmak, hastalık ve zararlılarla mücadele etmek, yabancı ot kontrolü sağlamak, bitki artıklarını ekonomik bir şekilde ortadan kaldırmak amacıyla anız yakma, yasak olmasına rağmen sıkça karşılaşılan bir uygulamadır.

Anız yakmanın sonuçları arasında orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının zarar görmesi, sisin oluşarak çeşitli trafik kazalarına neden olması, yangının sıçradığı tarlalara zarar vermesi, yakın köylerdeki hayvan barınakları ve yerleşim birimlerinin yanması gibi bir dizi risk bulunmaktadır. Anız yakma olayları, yılda milyarlarca liralık maddi hasara yol açmaktadır.

Anız yakmanın zararları sadece bunlarla sınırlı değildir. Anız yakmanın birkaç olumsuz etkisi şunlardır:

  • Anız yangınları, toprak içindeki faydalı canlıların ve organik maddenin yanarak yok olmasına neden olarak toprak verimliliğini azaltır.
  • Anız yakılan toprakta bitkilere yararlı besin maddeleri azalır, bu da zaman içinde toprağın verimliliğinin düşmesine neden olur.
  • Anız yakma, su ve rüzgar erozyonunu artırarak toprak üstündeki değerli katmanların kaybolmasına yol açar.
  • Anız yakmanın doğal dengeyi bozarak zararlı böceklerin ve hastalıkların çoğalmasına neden olduğu bilinmektedir.
  • Anız yangınlarını önlemek için biçerdöverle hububat hasadının toprak yüzeyine yakın yapılması önemlidir. Böylece kalan sap miktarı azalır, çürüme ve parçalanma süreçleri hızlanır. Hububat hasadından sonra biçerdöverin arkasında bıraktığı sap ve saman namluları balyalanabilir ve hayvan yemi veya altlık olarak kullanılabilir veya endüstriyel amaçlar için değerlendirilebilir. Namlu adı verilen bu sap ve saman, tarladan uzaklaştırıldıktan sonra geriye kalan anız, sap parçalayıcı makinelerle parçalanarak toprağa karıştırılmalıdır. Bu şekilde yapılan toprak işlemesi, anızın toprağa karışmasını sağlar ve anız yakmanın potansiyel zararlarını önler. Toprak işlemesiz tarım yöntemleri kullanılarak tohumların doğrudan anıza ekilmesi de bir seçenektir.
  • Çevre Kanunu kapsamında, anız yakma faaliyetinde bulunanlara idari para cezaları uygulanmaktadır. Ayrıca, anız yakmanın ormanlık alanlara, sulak alanlara veya yerleşim alanlarına yakın bölgelerde gerçekleştirilmesi durumunda bu ceza beş kat artırılmaktadır.
aniz-zararlari
Anız Nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön