Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Dijital Tarım

Geniş arazilerde sıralı kablosuz otomatik sulama

Dijital tarım, tarımsal değer zinciri boyunca elektronik verileri yada bilgileri dijital olarak toplayan, depolayan, analiz eden ve son kullanıcıya aktaran araçların bütünüdür. Veriler bazen sensörlerle bazen de uydu ve drone gibi yeni nesil teknolojilerle toplanıyor. Toplanan veriler çeşitli algoritmalar tarafından yorumlanarak GSM, Wifi ve Ethernet ile uzaktan kontrollü IoT  mobil uygulamalar aracılığıyla çiftçilere aktarılmaktadır. Çiftçiler bu bilgileri hem verimlerini artırmak hem de girdi maliyetlerini azaltmak için kullanırlar.

Daha Sürdürülebilir Bir Dünya Elde Etmek İçin Dijital Tarım, Akıllı Tarım

Mısır tarlası

BM hesaplamalarına göre, 2050 yılına kadar dünyada 9,7 milyar insan,  yani 2022’ye göre yaklaşık 2 milyar daha fazla insan olacak. BM gıda ve tarım ajansı olan FAO’ya göre bu artışın karşılanması için tarımsal üretimde yüzde 70’lik bir artış gerekiyor. Tek zorluk bu değil. İklim değişikliği, hava durumuna bağlı daha düzensiz yağış modelleri ve daha sık sel ve kuraklıklar gördüğümüz için tarım için artan bir tehdittir. Ek olarak, mevcut gıda üretim yöntemlerimiz, küresel sera gazı emisyonlarının dörtte birine katkıda bulunarak iklim değişikliğini daha da kötüleştiriyor.

Tarım, hızla tükenmekte olan tatlı su gibi büyük miktarlarda değerli doğal kaynakları tükettiği için çevre üzerinde de önemli bir etkiye sahiptir. Ayrıca, daha fazla ormansızlaşmaya neden olmadan gıda üretimini artırmak için ekilen araziyi genişletemeyiz. 

Gelecek nesillerimiz için tarım, değerli kaynaklarımız ve gıda güvenliği teknoloji, dijital ve inovasyonun uygulanması yoluyla çevresel, ekonomik ve sosyal olarak daha sürdürülebilir hale geliyor.

Dijital Tarım Teknolojileri

Günümüzde devrim yaratan ve tarımın geleceğini tanımlayacak teknolojiler arasında en dikkat çekici olanları

Veri Toplama

IoT teknolojilerinin tarımda kullanılması ile hava koşulları, toprağın nem miktarı, toprak kalitesi, mahsulün büyüme miktarı, önemli veriler toplanabilmektedir.

Risk Analizi

Dijital tarım teknolojilerini kullanılması olası problemlerin önceden önüne geçilmesine olanak sağlamaktadır. Toplanan verilerin yapay zekâ tabanlı sistemlerde anlamlandırılmasının ardından, mahsullerin olası risklerden en az düzeyde etkilenmesi sağlanmaktadır.

Süreç Otomasyonu

Akıllı cihazların kullanımı ile üretim döngüsünde sulama, gübreleme gibi birçok işlem otomatikleştirilmesi sağlanmaktadır.

Dijital Tarımın Faydaları

Dijital tarım teknolojilerin uygulanması , tarım ve ürün yetiştiriciliği üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir. Bu iyileştirmelerden bazıları

Üretim Artışı

Tarımla ilgili tüm süreçlerin optimizasyonu, üretim oranlarını artırır.

Su Tasarrufu

Toprak nemini ölçen hava durumu tahminleri ve sensörler, yalnızca gerektiğinde ve doğru süre boyunca sulama anlamına gelir.

Daha İyi Kalite

Uygulanan stratejilerle ilgili olarak elde edilen ürünün kalitesinin analizi, sonraki üretim kalitesini artırmak için ayarlamaları mümkün kılar.

Azalan Maliyetler

Tarımda sulama, gübreleme, elektrik, işgücü vb. maliyetleri azaltır.

sürdürülebilir tarım etiketlemesi

Daha iyi Sürdürülebilirlik

Sulama suyu gibi kaynaklardan tasarruf etmek ve araziden maksimum fayda sağlamak. Çevre üzerindeki olumsuz etkiyi azaltır.

Esular’ın Dijital Tarıma Katkıları

Su tüketiminin çok olduğu yaz aylarında toprak nem ölçümü ile %30’a varan kış aylarında ise %50’ye varan daha az sulama sağlamaktayız.

Neler Yapıyoruz

 • Kablosuz ve pilli otomatik sulama.
 • Çok noktadan parçalı sulama.
 • Toprak nem ve farklı sensörler ile öngörülü sulama.
 • Su sayacı ile ölçüm kontrollü sulama.
 • GSM, Wifi ve Ethernet ile uzaktan kontrollü IoT sulama çözümleri.
 • Mevsim koşullarına göre öngörülü sulama çözümleri.
 • Donanım ve yazılım üretimi.

Kullandığımız bu dijital teknolojiler sayesinde;

 1. Su tüketiminin çok olduğu yaz aylarında toprak nem ölçümü ile %30’a varan kış aylarında ise %50’ye varan daha az sulama sağlamaktayız.
 2. Enerji tüketiminde %50’ye kadar tasarruf sağlamaktayız.
 3. Uzaktan kontrol ve mevsimsel optimizasyonla, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre otomatik sulama erteleme ve sulama yoğunluğu azaltma yapabilmekteyiz.
 4. Tam otomatik çalıştığımız için insan müdahalesini oldukça azaltır. Performans artırmaktadır.

Daha Güzel Bir Dünya İçin Çalışıyoruz.

Hep birlikte el ele verdiğimizde dünyanın daha güzel bir yer olacağına inanıyoruz. Bunun için esular ekibi olarak elimizden gelenin en iyisini yapmak için çalışıyoruz.

Sizlerin de desteği ile daha güzel bir yarın için çalışmaya hız kesmeden devam edeceğiz.

Akıllı Sulama Asistanınız

Başa dön