Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Peyzaj Otomatik Sulama Sistemi Kurulumu

esular, akıllı sulama sistemi

Peyzaj Otomatik Sulama Sistemi Nedir?

İçindekiler

Peyzaj otomatik sulama sistemi insan kontrollü olmadan sulama alanın otomatik kontrol cihazları tarafından gerçekleştirilmesidir. Otomatik sulama hem daha etkili kestiniz sulama imkanı sağlar hemde sulamada çalışan ihtiyacını ortadan kaldırır. Otomatik sulamanın bir diğer faydası da yeşil alanınız ve ya bitkiniz için yeteri kadar sulama yapmanızı sağlamasıdır. Bu sayede hem tasarruf sağlar hemde yeşil alanlarınız hep yeşil kalır.

Sulama sistemleri

Peyzaj Otomatik Sulama Nasıl Yapılır

Otomatik sulama nasıl yapılır sorusunun en iyi cevabı iyi hazırlanmış bir sulama planıdır diyebiliriz. Otomatik sulama sisteminin en önemli noktasını projelendirme ve sulama sistemi seçimi oluşturmaktadır. Bilindiği gibi peyzaj alanları karmaşık alanlardır. Otomatik sulamanın uygun şekilde yapılabilmesi için peyzaj sulama planının iyi hazırlanması gerekmektedir. Özellikle kullanılacak sprintelerin su püskürtme mesafesine dikkat edilmelidir.

Genelde sıkışı yapılardan oluşur ve uygun sulama alt yapısını ve sprinkleri seçmek önemlidir. Sprink atış mesafesinden sprinklerin erişebileceği alanlara göre konulamaması oldukça önemlidir. Çeşitli uzaklıklara su püskürtme gerçekleştiren farklı tipte sprinkler mevcuttur. Uygun atış mesafesine göre sprintler seçilmelidir. Burada dan anlaşıldığı gibi otomatik sulamanın en önemli birleşenlerinden biri sprintlerdir. 

Alt yapının projelendirilmesi ardından otomatik sulama sistemi için gerekli sulama ekipmanları seçimi yapılır.  Otomatik sulama ekipmanları ile ilgili daha önce yazdığımız otomatik sulama sistemi yazımızdan kullanılan ekipmanlar ve kurulum ile ilgili ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.

peyzaj-sulama

Daha Yeşil Bir Şehir Ve Sudan Tasarruf İçin Otomatik Sulama Sistemlerini Tercih Edin!

Peyzaj Otomatik Sulama Sistemi Nasıl Çalışır.

Otomatik sulama sistemleri otomatik kontrol elektronik parçalar, vanalar, borular ve sulama başlıklarından oluştur.

Kontrol birimleri en bilinen adıyla zamanlayıcı dır. Zamanlayıcılar sulama takvimi oluşturup sulama yapmanızı sağlar.  Bu zamanlayıcılar pilli ve ya elektrikli olabilir ve sistemin ikinci birleşeni olan selenoid özellikli hidrolik sulama vanaları kontrol ederler. Üçüncü birleşenler sprey başlıklar ve ya damlama sulama sistemlerdir. Vanalar zamanlayıcı tarafından otomatik kontrol edilerek sulama gerçekleştirilmiş olur.

otomatik-sulama

Peyzaj Otomatik Sulama Sistemi Nerelerde Kullanılır.

Otomatik sulama sulamanın yapıldığı hemen hemen her yerde kullanmak mümkündür. En yaygın kullanım alanları villlaar, belediye park bahçe sulamaları, refüj sulamaları, Fabrika ananları, refüj yeşil alanlar, tarlalar, tarım arazileri, golf sahaları ve futbol sahalarıdır.

Su yönetilmesi ve gereksiz sulamanın önüne geçmek daha verimli sulamak için otomatik sulama çözümlerinin giderek artığı görülmektedir.

Peyzaj Otomatik Sulama İçin Kullanılan Ana Malzemeler

 1. Boru ve Ekleme malzemeleri
 2. Sprey başlıklar
 3. Damlama boruları
 4. Selenoid vanalar
 5. Zamanlayıcılar
 6. Sulama sensörleri

Peyzaj Otomatik Sulama Sistemi Nasıl Montaj Edilir

Otomatik sulama sistemi genel uygulama görünümü
Otomatik sulama sistemi genel uygulama görünümü

Öncelikle sulama işlemi için gerekli boruların döşenmesi gerekmektedir. Bunun için otomatik sulama yapılacak toprak yüzey yaklaşık 25 cm derinlikte ve 15cm eninde kazılarak borular döşenir. Kazılan kanala gömülen boruların üzerine sırasıyla;

 1. Sprey başlıklar
 2. Damlama Boruları
 3. Selenoid Vanalar
 4. Zamanlayıcılar
 5. Sulama Sensörleri

elemanlar sırasıyla monte edilerek, otomatik sulama sistemi parça parça tamamlanmaktadır. İşlem sonunda toprak üzerinde hortum ve diğer parçaları göremezsiniz.

Rotor Fıskiyeler, Sprey Başlıklar

Rotor Fıskiyeler, Sprey Başlıklar​

Otomatik sulama sistemlerindeki suyun basıncı sayesinde yeryüzüne çıkarak önceden ayarlanan yarıçaplarda suyu püskürterek çim yüzeylerde eşit bir sulama sağlamaktadır. Sulama işlemi bittiğinde tamamen yüzeye gömülürler.
Sprey fıskiyeler 2’ye ayrılırlar.

 • Sprey Fıskiyeler
 • Rotor Sprey Fıskiyeler

Sprey Pop-up fıskiyeler sprey spreyler bir nozul ve bir gövdeden oluşur ve 1 mt. ile 9,1 mt arasında belirli bir alanı sular. Çok çeşitli nozul ve sprey gövdesi çözümleri bulunmaktadır.

Rotor Sprey Fıskiyeler İse 8mt. İle 60mt arasındaki belirli bir alanı sular. Özel ayar anahtarı sayesinde açı ve atış ayarları yapılabilmektedir.

Doğru sprey gövdesi ve nozul kombinasyonu bitki türü, toprak türü ve alanın şekli dikkate ele alınıp doğru modelle eşleştirilerek bulunur.

Selenoid Vanalar ve Vana Kutusu

Selenoid Vana ve Vana Kutusu​

Selenoid vanalar otomatik sulama sistemlerindeki suyun açılma ve kapanma işlemini, akış debisini otomatik olarak kontrol eden ana elemanlardır. Kontrol vanaları sulama sisteminizin kalbidir. Düşük debiden yüksek debiye, temiz sudan kirli suya ve düşük basınçtan yüksek basınca kadar, işinizi görebilecek ve yıllar boyu güvenilir şekilde çalışacak bir vana vardır. Sulama kontrol ünitesi tarafından yönetilmektedir. Pilli ve Elektrikli olarak 2’ye ayrılırlar

Kontrol ünitesinin elektrikli veya pilli olarak seçimi sonrasında ana boru çaplarına göre çeşitleri bulunmaktadır.

Zamanlayıcılar

Zamanlayıcı Kontrol Üniteleri Otomatik Sulama Sisteminin en önemli parçasıdır. Hatta beynidir diyebiliriz. Zamanlayıcı programlanan çalışma zamanlarına uygun şekilde, belirlenen sulama bölgelerini açar ve kapatır. Düzgün programlanan kontrol üniteleri peyzaj alanının ideal sulama zamanında doğru miktarda su almasını garantiler. Doğru kontrol üniteleri seçilmesi tipik olarak sistemde ihtiyaç duyulan bölge sayısına ve gelecekte bölge sayısının artırılmasına veya azaltılmasına bağlıdır.
Zaman Saatleri 2’ye Ayrılırlar

 • Pilli Sulama Zamanlayıcıları
 • Elektrikli Sulama Zamanlayıcıları

Sulama zamanlayıcıları hakkında daha fazla bildi için sulama zamanlayıcı yazımızı okuyabilirsiniz.

Akıllı Sulama Sistemi

otomatik-peyzaj-sulama

Farklı senaryolar ve daha büyük alanların sulanması için akıllı sulama sistemlerine olan ihtiyaçlar da giderek artmış durumdadır. Özellikle tarım alanlarının daha etkin sulanması için yapay destekli akıllı sulama çözümlerine ihtiyaç vardır. esular olarak bu noktada farklı ürün seçenekleri ile akıllı sulama hizmeti vermekteyiz. Akıllı sulama sistemimiz çok farklı sensör meteorolojik değerler ürün tipi gibi teknikler ile sulama yapmanızı sağlar.

esular akıllı sulama sistemi hakkında daha fazla bilgi için  aşağıdaki sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

esular akıllı otomatik peyzaj sulama

Akıllı sulama otomasyon çözümleri sadece sulamanın belirli aralıklar ile yapılması değil aynı zamanda sensör verileri ve farklı sulama verileri ile daha etkin ve verimli sulama yapılmasını sağlar. Akıllı sulama çözümleri birçok farklı alanda kullanıma uygundur. Bazı bizimde uygulama yaptığımız uygulama alanları

 • Park, bahçe ve şehir içi sulama
 • Damla sulama ile yapılan tarımsal sulama sistemleri
 • Dikey bahçe ve dikey tarım uygulamaları
 • Tarımsal sulama
esular otomatik sulama sistemi nem sensoru

esular olarak farklı sensör çözümleri kullnarak sulamayı daha verimli ve etkin hale getiriyoruz. Yukarıda gördüğünüz örnekte otomatik sulama sisteminde nem sensörü kullanarak sulamayı daha etkin hale getirdik. Sizin de ihtiyaç duyduğunuz akıllı sulama çözümleri için

esular otomatik peyzaj sulama
esular akıllı peyzaj sulama

Otomatik Sulamada Kullanılan Diğer Sistemler

Otomatik sulamada çeşitli farklı tip su kontrol ve ölçüm cihazları da kullanılmaktadır. Bu sistemler genel olarak su sayacı, debimetre, pompa, gübreleme sistemleri diyebiliriz. Bizde kendi otomasyon sitemlerimizde bu gibi cihazlar kullanarak otomasyon çözümlerinin etkinliğini artırmaktayız.

 

GSM uzaktan sulama ünitesi

Faaliyet Alanlarımız

esular akıllı otomatik Sulama sistemi uygulama alanları

Su kaynağının kıt olduğu yerlerde damla sulama otomasyonu ile maliyetlerinizi azaltıyoruz. Kablosuz kontrol edilebilir hidrolik vanalar sayesinde, arazinin her bir noktasına eşit oranda su dağıtımı sağlanır ve hepsi tek bir noktadan kontrol edilir

Sera üretimi istenen düzeyde tutmak, ürün kalitesini iyileştirmek ve pH dengesini kontrol altında tutmak için modern seralarda sulama yönetimi tam otomatik hale getiriyoruz

Bütün tarım arazilerinizde kablolama ve harici güç kaynağına gerek kalmaksızın dünyanın en değerli kaynağını en verimli şekilde kullanmanızı ve yönetmenizi sağlıyoruz. İster sulama senaryonuzu belirleyin ister tam otomatik sulama yapın

Peyzaj sulamalarında vanaları akıllı hale getirerek daha verimli ve etkin sulama sağlıyoruz. Uzaktan kontrol edilebilir vanalar ve uzaktan güncellenen senaryolar ile tüm kontrol sizin elinizde

Golf ve futbol sahalarında debi ve basınç değerleri kontrol edilerek homojen bir sulama yapılması sağlanmaktadır.  Bütün vana ve pompalar kablo çekilmeden uzaktan kontrol edilebilir

Akıllı sulama şehir projeleri

Akıllı Şehirler

Akıllı şehir uygulamalarında kablosuz ve 10+ yılı aşkın dahili piller ile çalışabilen sensörler ile sulama bölgelerinin zamanında ve istenildiği gibi sulanmasını sağlıyoruz. Yağmur yağdığında sulama yapan fıskiyelere artık son

Peyzaj Otomatik Sulama Sistemi Kurulumu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön