Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Nar Yetiştiriciliği

Nar üretimi

Nar Yetiştiriciliği

Nar yetiştiriciliğine, iklim ve toprak özellikleri göz önünde tutularak  başlanmalıdır. konumu ve iklimi dolayısıyla ülkemizde de yaygın olarak yetiştirilen bir meyve türüdür. Ülkemizde yaklaşık 300 bin hektar alanda nar üretimi yapıldığı bilinmektedir. üretime en çok katkı sağlayan bölgeler; Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgeleridir.

Nar

Nar, Punicaceae familyasına ait subtropik ve tropik iklim meyvesidir. Dünya nar ticaretinde Türkiye başta olmak üzere İran, ABD, Hindistan ve Azerbaycan önde gelen ülkelerdir. Türkiye’de yetiştirilen nar türleri başlıca; Hicaz Narı, Katırbaşı, Aşinar, Batem Hicrannar, Batem Yılmaznar ve Batem Onurnar’dır.

Nar'ın İklim İstekleri

Nar ağacı güçlü bir bitkidir. Çok çeşitli iklim ve toprak koşullarına uyum sağlayabilir, ancak tropikal veya yarı tropikal iklimlerde, verimi ve meyve kalitesi daha yüksektir. Yıllık ortalama 500 mm yağışa ihtiyaç duyar fakat, yaz aylarındaki yağışlar meyvelerin kalitesini bozar ve çatlamalarına neden olur. Bu nedenle bu yağışların ilkbaharda düşmesi oldukça önemlidir. Nar’ın olgunlaşma süreleri çeşitlere göre farklılık gösterir.

nar bahçesi

Nar Fidesi Nasıl Dikilir?

Nar genellikle kış aylarında veya sonbaharda dikilir. Nar fidelerinde optimum dikim aralığı toprak tipine ve iklime bağlıdır. Genellikle kullanılan dikim aralığı, 2-6 m’dir. Bahçelerin havalanma ve güneşlenmesinin daha iyi olabilmesi için sıra yönü genellikle kuzey güney doğrultusunda olmalıdır. Dikim yapılmadan önce zayıf sürgünler kesilir ve sürgünlerin 50-60 cm’den tepeleri alınır. Daha sonra fidanın çelik kısmı toprak içinde kalacak şekilde, daha önceden kazılan hendeklere yerleştirilir. Hendeklere toprak ve gübre karışımı doldurulur ve can suyu verilir.

Nar Bahçesinde Toprak İşleme

Nar bahçelerinde toprak işleme diğer meyve ağaçlarında yapıldığı gibidir. İlk yıllarda derin sürüm yapılarak ağacın gelişmesi desteklenir. Diğer yıllarda ise yabancı ot kontrolü amacıyla yüzeysel sürüm veya ot ilaçları yeterli olacaktır.

Nar'ın Sulaması Nasıl Yapılır?

Nar, serin ve nemli toprak şartlarından hoşlanır. Bu sebeple yağışların yeterli olmadığı bölgelerde sulama yapılmalıdır. Sulama genellikle yağışlara bağlı olarak 7-10 gün süre ile yapılır. olgunlaşma sırasında, çatlamaları azaltmak, tat ve renk gelişimini arttırmak için sulama kademeli olarak azaltılır. Hasattan 10-15 gün önce ise tamamen bitirilir.

nar bahçesi

Nar Nasıl Gübrelenmelidir?

Genel olarak nar yetiştiriciliğinde iyi yanmış çiftlik gübresi önerilir. İlk yıllarda ağaç başına 10-15 m3/da, sonraki dönemlerde ise 25-30 m3/da çiftlik gübresi toprağın beslenmesinde yeterli olacaktır. Eğer ki tarımsal gübreler kullanılacaksa azot, fosfor ve potasyum içeren gübreler (NPK) kullanılabilir. NPK gübreler hakkında detaylı bilgi için yazımızı inceleyebilirsiniz. 

https://esular.com/bitki/npk-gubre-nedir/

Nar Hasatı

Hasat zamanı, yetiştirilen bölgenin iklim ve toprak şartlarına göre değişiklik gösterir. Ancak bu işlem genellikle ağustos sonu ve kasım sonuna kadar ki süreçte gerçekleşir. Ayrıca meyvelerin renginin koyu gül pembe rengine dönmesi ve meyvelerinin alt kısmında bulunan kaliksin içe doğru dönmesi hasat zamanının geldiğine bir işarettir. 

nar hasatı
Nar Yetiştiriciliği

Nar Yetiştiriciliği” için bir görüş

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön