Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Ceviz

Ceviz İçi

Ceviz Nedir, Ceviz Üretimi Nasıl Yapılır

Ceviz, Cevizgiller familyasındandır. Latince adı ise Juglands Regia’dır. ‘0-30 yükeskliğinde ağaçlarında yetişen bir meyvedir. Mayıs ayında çiçeklemeye başlar, Haziran Temmuz  ayı gibi ise olunlaşır. Sert kabuklu yapıya sahiptir. Kabuğun iç kısmında Omega 3 yağ asidince zengin meyvesi bulunur. Besleyici değeri yüksek bir meyvedir.

Balkanlardan Himalayalara kadar uzanan geniş alanlarda özellikle dağ ormanları ve su kanallarında yetişir. Ülkenizde ise hemen hemen her bölgesinde ceviz yetiştirmek mümkün olmakla birlikte, es sık Ege, Güneydoğu Anadolu ve Karadeniz bölgesinde fazlaca yetiştirilmektedir.

Ceviz Sulama

Ceviz sulaması verim artışı için önemli bir faktördür. Doğru oranda yapılan sulama verime ciddi katkı sağlamaktadır.

Türkiye ceviz üretiminin anavatanı olmasına rağmen henüz üretim miktarı istenen seviyeye ulaşmış değil. 2000 yılında 3,5 milyon olan meyve veren ceviz ağacı sayısı, bugün 9 milyona yaklaşmış durumda. Bu rakam her yıl artmaya devam ediyor. Bugün miktarı 200 bin tonu geçen üretim için her sene daha fazla alan ceviz tarımına ayrılıyor, yine de üretim artışı tüketimi karşılamaya yetmiyor. Bu da ceviz yetiştiriciliğine olan ilginin hiç azalmaması demek.

Türkiye pazarında özellikle kabuğu ince, açık renkli ve iri tipte chandler cinsi cevize yönelik talep oldukça fazla. En önemli kıstas ise verimliliği mümkün olduğunca yüksek tutmak. Bunun için de sulama büyük önem taşıyor. Özellikle modern ceviz bahçelerinde sulama konusu olmazsa olmazlardan birini oluşturuyor.

Ceviz sulamasında en önemli mevsim ilkbahar diyebiliriz. Özellikle meyvelerin iç gelişiminin başladığı ve doldurma dönemi olan ilk bahar ayarlarında sulamanın doğru şekilde yapılması oldukça önemli. Bu dönemde yaşanması muhtemel susuzluk hali önce meyvelerin gelişimini durdurmakta, daha sonra da meyvelerin iç doldurmasını yavaşlatarak verimi ve kaliteyi ciddi oranda etkilemektedir. Ayrıca toprak nemi’de bu açıdan oldukça önemli. Meyve gelişim döneminde yeteli miktarda nem olmamasından kaynaklı meyve iç büzüşmesi, kararması ve meyve içinde lekelenme gibi problemler ortaya çıkmakta.

Kuru ceviz
Kuru ceviz

Cevizde Damla Sulamanın Avantajları

Ceviz verimi için sulama çok önemli bir aşama. Sulamanın doğru şekilde yapılması da bir o kadar önemli. Verim çağındaki bir ceviz tarlasında, sezonun yağış durumuna göre değişmekle birlikte 1200-1350 mm arasında seyrediyor. Sulama periyodu ise ilkbahar aylarıyla başlayıp, hasat sonuna dek sürüyor. Sulama şekli karık sulama, yağmurlama sulama ve damla sulama olarak değişebilirken; ceviz verimi için en iyi çözümü damla sulama sistemi sunuyor.

Bitkinin ihtiyaç duyduğu suyun doğrudan kök bölgesine verilmesini sağlayan damla sulama sistemi, doğru zamanda ve gereken miktarda sulama yapılmasına olanak tanıyor. En büyük artıların biri, en az kayıpla uniform sulamaya imkan vermesi. Bir diğeri ise sulamanın yanında cevizde gübrelemeye de fırsat sunması.

Ceviz Damla Sulama
Ceviz Damla Sulama
Ceviz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön