Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Buğdayda Akıllı Sulama Çözümleri

Buğdayda Akıllı Sulama Çözümleri

Buğday gerek ülkemizin gerekse tüm Dünya ülkeleri için temel besin kaynağı olan stratejik bir üründür. Şüphesiz insanların beslenmesinde en ön sırada gelen bitkilerden birisi buğdaydır. Buğday ürününden elde edilen un, bulgur, makarna, nişasta insan beslenmesinde; buğday bitkisinin sapları ise kâğıt-karton sanayinde ve hayvan beslenmesinde kullanılmaktadır.

Buğday ekininin geniş adaptasyon kabiliyeti, besin değeri, işlenme kolaylığı ve piyasada gördüğü rağbet, çiftçilerimizin buğday tarımına yoğunlaşmasının nedenleri olarak görülüyor. Ayrıca buğday, saklama konusundaki avantajıyla da çiftçilerimizin tercihi oluyor. Dünyadaki 50 ülkenin temel besini durumundaki ekin, sofralara ulaşan birçok yiyeceğin hammaddesi olması nedeniyle tüketicinin isteği süreklilik arz ediyor.

Buğday Tarımı Ve Su İhtiyacı

Buğday serin iklim tahılları arasında yer alıyor. Kaliteli ve bol ürün alabilmek için yıllık yağışın 350 ile 1150 mm arasında olması gerekiyor. Buğday yetiştiriciliği hemen hemen tüm kıraç arazilerde yapılabiliyor. Besin maddesi yönünden zengin ve nemi yeterli düzeyde olan topraklarda buğday daha iyi gelişim gösteriyor. Ancak çiftçilerimizin göllenme olmamasına dikkat etmesi gerekiyor. Buğdaylar, gevşek toprak istiyor, fazla asitten hoşlanmıyor. Buğday yetiştiriciliği için en ideal toprağın hafif ve orta kireçli olması gerekmektedir.

Buğdayın Kritik Su Dönemleri

Yıllık su tüketimi 350 – 1150 mm olan buğday bitkisi ortalama 350 mm olan yağışla su ihtiyacının yarısından daha azını karşılayabilmektedir. Ayrıca bu yağışın dağılımı da ürün miktarını önemli ölçüde etkilemektedir. Bu nedenle akıllı sulama teknikleriyle sulama yapıldığında verim artışı sağlanmaktadır. 

Çok kurak zamanlarda buğdayın çiçeklenme veya süt olum dönemlerinde akıllı sulama sistemler ile sulama yapılmalıdır. Buğdaylar, en fazla sapa kalkma ve süt olum dönemlerinde suya ihtiyaç duyuyor. Sapa kalkma döneminde azotlu gübre verilmesi en önemli bakım tüyosudur.  

Buğdayda Akıllı Sulama Sistemlerinin Avantajları

Buğdayda doğru sulama sistemleriyle verimde %50 ye kadar artış görülmektedir. Buğdayın sulanması kadar her sulamada verilecek su miktarı da önemlidir. Çünkü her sulamada yeterli miktarda su verilmezse sulamadan beklenen verim artışı sağlanamaz. Fazla su buğday verimini düşürür. 

Sulamaya ne zaman son verilmesi gerektiğini pratik olarak anlamak için sulama sistemlerine uzaktan kontrol edilir, akıllı, ultrasonik ve kademeli nem sensörü gibi birçok akıllı kontrol sensörleri ekleyerek nem miktarını optimum düzeyde tutabilir, meteoroloji verileri ve yağış durum bilgilerine göre öngörülü sulama çözümleri sağlayabilirsiniz.

Bitkinin sulama periyodunu otomatik uzaktan kontrollü su sayacı ile ihtiyaca göre sulama, sızıntı, kayıp kaçak, patlak ve aşırı sulama takibi yapabilirsiniz. Ayrıca su kaynaklarının doğru ve tasarruflu kullanımı için de akıllı sulama sistemleri kullanılmalıdır.  Buğdayda Akıllı Sulama Çözümleri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön