Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Karpuz Hastalıkları

karpuzda- fungal- hastalıklar

Karpuzda Fungal Hastalıklar

Karpuzda Fungal Hastalıklar ülkemizde sıkça gördüğümüz ve mücadelesinde zorlandığımız hastalıklardır. Bu sebeple hastalıkları erken teşhis etmek çok önemlidir. Bu yazımızda size en çok görülen fungal hastalıklardan bahsedeceğiz. 

Karpuzda Mildiyö Hastalığı

karpuzda-mildiyö

Semptomlar

Hastalığın ilk belirtileri yaprak üzerinde oluşan damarlar ile sınırlı solgun yeşil alanlardır. Daha sonra bu lekeler büyüyerek yaprağı sarar ve koyu kahverengi nekrotik alanlara dönüşür. Bununla beraber yapraklar içe doğru kıvrılırlar. 

Etmen

Fungal

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık havadaki sporlar ve su sıçramasıyla yayılmaktadır. 

Mücadele Yöntemi

En önemli mücadelesi sulama esnasında yaprakların ıslanmamasına dikkat edilmelidir. Özellikle akşam sulamadan kaçınmalıdır. Bitkilerin dikiminde havalanacak şekilde dikilmeleri önemlidir. Bitki artıkları tarladan uzaklaştırılmalıdır.

Karpuzda Antrakroz Hastalığı

karpuzda-antraknoz

Semptomlar

Hastalığın ilk belirtileri yapraklar üzerinde görülen siyah renkli lekelerdir. Bu lekeler zamanla birleşerek büyürler ve yaprak buruşup parçalanmaya başlar. Meyvelerdeki belirtiler düzensiz çöküntü halindedir. Bu lezyonlar rutubetli hava koşullarında kavuniçi rengini alır. 

Etmen

Fungus

Hastalığın Gelişme Koşulları

Bu etmen hastalıklı bitki yoluyla taşındığı gibi rüzgar ve yağmur ile de yayılmaktadır. 

Mücadele Yöntemi

Temiz tohum kullanılması çok önemlidir. Dayanıklı çeşitler ekilmelidir. Görülen hastalıklı bitki artıkları tarladan uzaklaştırılmalıdır. En az 3 yıllık ekim nöbeti uygulanmalıdır.

Karpuzda Zamklı Gövde Çürüklüğü

Karpuzda -Zamklı- Gövde -Çürüklüğü

Semptomlar

Yapraklarda yuvarlak koyu kahverengi lekeler ilk önce kenarlarda görülür ve bu lekeler tüm yaprak kararıncaya kadar yayılır. Meyvelerde de küçük, suda ıslanmış görünüm şeklinde belirtiler ortaya çıkar ve bunlardan da zamklı akıntı salgılanır.

Etmen

Fungus

Hastalığın Gelişme Koşulları

Sıcak ve nemli koşullar hastalığın ortaya çıkışını kolaylaştırmaktadır. Hastalık toprakta bitki kalıntıları üzerinde hayatta kalır. Fungus Rüzgar ve su sıçramasıyla yayılabilir. 

Mücadele Yöntemi

Hastalıksız tohum kullanılmalıdır. Ekimden önce tohum işlenmelidir. Toprakta hastalık oluşumunu azaltmak için her 2-3 yılda bir ekim nöbeti uygulanmalıdır.

Karpuzda Külleme Hastalığı

Karpuzda- Külleme -Hastalığı

Semptomlar

Hastalık önce yaşlı yapraklarda görülür. Öncelikle yaprağın üst yüzeyinde parça parça,  yuvarlak lekeler görülür daha sonra bu lekeler birleşerek yaprağın her iki yüzeyini, yaprak sapını ve gövdeyi kaplar. Lekeler beyaz renkli sanki kül serpilmiş gibi bir görünümde olur. 

Etmen

Fungus

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık etmeni için uygun koşullar sık bitki ve düşük ışık yoğunluğudur.

Mücadele Yöntemi

Bitkiler güneş alan bir tarlaya ekilmelidir. İyi hava sirkülasyonu yapılmalıdır. Ekipmanlar düzenli olarak temizlenmelidir.

Karpuzda Fusarium Solgunluğu

Karpuzda -Fusarium -Solgunluğu

Semptomlar

Yapraklar donuk gri-yeşil bir görünüme sahiptir ve hastalık ilerledikçe sararır. Hastalığa yakalanan fideler genellikle kurur. Bitkinin iletim demetlerinde lekeler ve kök boğazında yakınlık görülür.

Etmen

Fungus

Hastalığın Gelişme Koşulları

Hastalık, enfekte tohum veya kirli su ve/veya ekipman yoluyla yayılabilir.

Mücadele Yöntemi

Dayanıklı çeşitler tercih edilmelidir. Hastalıklı fideler tarladan uzaklaştırılmalı ve imha edilmelidir. Aşırı azotlu gübrelemeden kaçınılmalıdır. Aşılı fide kullanılmalıdır. 

Karpuz Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön