Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Avokado için Uzun Vadeli Su Tasarruf Stratejileri

avokado-için-su-stratejileri

Avokado için Uzun Vadeli Su Tasarruf Stratejileri

Her bitki sıra yatağı için vanaları takın

Mahsul su ihtiyaçlarının sulama uygulamalarıyla daha doğru bir şekilde eşleşmesini sağlamak için farklı su gereksinimlerine sahip bloklara veya bitki sıra yataklarına ayrı vanalar takılmalıdır. Su kullanımı çeşitler arasında ve ağaç yaşı ile farklılık gösterir. Bir yamanın bir bölümünde gölgelik azaltma benimseniyorsa, sulama sistemi, oluşan su gereksinimlerindeki önemli farklılıkları karşılayacak şekilde değiştirilmelidir.

Daha gelişmiş planlama ekipmanı kurun

Daha sofistike programlama ekipmanı (ör. kapasitans probları), çok daha doğru sulama uygulamalarına ve ek yağış etkinliğinin değerlendirilmesine olanak sağlayacaktır. Sulamaların tamamen etkili olmasını sağlarken sızıntı kayıplarından tamamen kaçınılabilir. Bu ekipman daha pahalıdır ve üretilen bilgilerin nasıl kullanılacağını ve anlaşılacağını öğrenmek için biraz zaman gerektirir.

Daha verimli sulama sistemlerine geçiş

Doğru yönetildiğinde, damla sulama potansiyel olarak şu anda mevcut olan en verimli sulama sistemidir. Su tahsisleri düşük olduğunda veya düşük olacağı tahmin edildiğinde, damlamaya dönüştürme genellikle standart bir bahçecilik önerisidir. Avokado üreticilerinin damla sulama ile ilgili kişisel deneyimleri karışıktır. Doğru yönetim çok önemlidir çünkü avokado ağaçları çok affetmez.

Bu sistemle ilgili daha önce herhangi bir deneyime sahip olmadan, düşük su durumunda hızlı bir şekilde damlamaya geçiş sorun yaratabilir. Bu durumdaki yöneticiler, aşina oldukları bir sistemde ısrar etmeyi düşünmelidir. Damlamada bir değişiklik ciddi mahsul kaybına neden olabilir. Damlamayı deneyen birçok kişi, bu nedenlerden dolayı düşük seviyeli fıskiyelere geri dönüyor.

Damlamaya dönüştürmek istiyorsanız, yeni bir kalıcı damlama sisteminin önemli bir yatırım gerektirdiğini ve profesyonelce tasarlanması gerektiğini unutmayın.

Tam kapsamlı bir sulama sisteminden damla sulamaya geçişin kök bölgesindeki su dağılımını değiştirdiğinin bilinmesi önemlidir. Köklerin su dağılımındaki bir değişikliğe tepki vermesi zaman alır ve ağaçlar, kök sistemi uyum sağlayana kadar stres yaşar. Normal mevsimde geçişten sonraki ilk yılda bol damla sulama yapılması önerilir. Düşük su koşullarında, dönüşümün üzerine su açığının eklenmesi, büyük olasılıkla önemli strese yol açacaktır.

Avokado Genç Ağaç (0-6 yaş) yönetimi

Su verimli bir şekilde uygulanırsa, genç ağaçlarda önemli miktarda su tasarrufu yapılabilir. Genç ağaçların, yaşlı ağaçlara göre daha küçük bir gölgelik ve kök bölgesi vardır ve azalan gölgelik boyutlarına oranla daha az suya ihtiyaç duyarlar.

Genç ağaçlar için temel su tasarrufu uygulamaları şunları içerir:

  • kök bölgesinin altındaki sızıntı kayıplarının azaltılması
  • suyu hapsetmek için yeni dikilen ağaçların etrafına küçük bir havza inşa etmek (düşük seviyeli fıskiyeler)
  • toprak yüzeyinden buharlaşmayı azaltmak için ağacın etrafına malç yaymak
  • Hat içi damlatıcı klipsleri (C klipsleri), köklerin henüz oturmadığı ağaçların arasındaki damlatıcıları engellemek için kullanılabilir.
  • genç dikimleri olgun ağaçlardan ayırmak için ek alt borular ve vanalar kurmak
  • daha küçük atış düzenine sahip sprinkler başlıklarının takılması ve
  • genç ağaçlardan gelen su talebini doğru ve güvenli bir şekilde belirlemek için toprak nemi izleme sistemi kurmak.

Ağacın su kullanımı, gölgelik boyutuyla doğrudan ilişkilidir, dolayısıyla gölgeliği azaltmak, su kullanımını azaltır. Kanopi boyutu ile su kullanımı arasındaki ilişki, öncelikle güneş radyasyonunun (güneş ışığı) kesilmesi yoluyla gerçekleşir.

Sonuç olarak, örneğin yüzde 50’lik bir su mevcudiyeti azalması için, ağaçların altındaki gölgeli alanı yüzde 50 azaltmak için ağaç örtüsünün azaltılması, su talebini mevcudiyetle eşleştirecektir.

Sıraya erişim sorunları nedeniyle bir ağaç parçasının budama ihtiyacı varsa veya yaşlı ağaçların azalan verimlilik nedeniyle gençleştirilmesi gerekiyorsa, bu bir fırsat olarak kendini gösterir. Bununla birlikte, budama yalnızca bir su tasarrufu stratejisi olarak kullanılıyorsa, tahsisler hemen normale dönse bile önümüzdeki birkaç yıl için üretim seviyelerini önemli ölçüde etkileyeceğinden, bu tüm çiftlik stratejisinin bir parçası olarak dikkatlice düşünülmelidir. Alternatif olarak, su mevcudiyeti arttığında yeniden dikim hazırlığı için eski veya verimsiz bloklar terk edilebilir.

Narenciyeden farklı olarak, avokadolar kendilerini koruma veya iskeletleştirmeye uygun değildir ancak son zamanlarda seçici uzuvların çıkarılmasıyla ilgili bazı çalışmalar yapılmıştır.

Üretilen ahşabın yüzde 50’sini ortadan kaldırmak için şiddetli seçici dal budaması, ağacın kalan yüzde 50’sinin üretken kalmasını sağlar. Kalan tüm dalların badanalanması gerekli olacaktır.

Ağaçların yüksekliğini azaltmak ve yaşlı ağaçlardaki büyük dalları çıkarmak da sulama gereksinimlerini azaltırken üretimin bir kısmının devam etmesine izin verecektir.

Gölgeliği kaldırma kararı, ağaç yaşı, mahsul yükü, büyüme aşaması, açık-kapalı mahsul yükü döngüsü, uzun vadeli blok canlılığı, su ve emtia fiyatlarına (düşük su arzının ilçe ve havzaya olası etkisini göz önünde bulundurun) dayalı olmalıdır. Geniş avokado üretim seviyeleri ve müteakip meyve fiyatları) ve ne kadar su tasarrufu yapılması gerektiği. Ağaçlara, kaliteli meyve üreten güçlü bir gölgelik oluşturmak için geri kazanmaları gereken yeterli düzeyde su ve besin verilir.

Tüm sulama birimlerini (örneğin alternatif sıraları değil) işlemek önemlidir, böylece azaltılmış bir sulama uygulaması yamaya güvenle uygulanabilir ve budanmamış komşu ağaçların aşırı gölgelemesi olmadan yeniden büyüme eşit şekilde gerçekleşir. Bütün bir sulama ünitesi budanamıyorsa, sulama sistemi buna uyacak şekilde değiştirilmelidir, aksi takdirde azaltılmış sulama talebinin tüm faydaları elde edilemez. Toprak nemi izleme, azalan su taleplerini doğrulamak ve uygun sulama planlamasının gerçekleşmesini sağlamak için de önem kazanır.

Avokado Ağaçlarında Derin Budama

Derin budama, meyve bahçelerini canlandırmak veya yeni çeşitlerin tepeden çalışmasına izin vermek için ağaçları aşılama birliğinin yukarısındaki bir kütüğe kadar kesmeyi içerir. Ciddi ölçüde azaltılmış su kaynakları varsa da bir seçenek olabilir

derin-budama

Derin budanmış ağaçları, güneş yanığını önlemek için açıkta kalan uzuvların badana ile boyanmasını gerektirecektir. Sıcak havalarda bir gün içinde hasar meydana gelebilir ve sıcaklıklar yükseldikçe risk önemli ölçüde artar. Bir bakır fungisit tedavisi eklemek, budanan yüzeydeki hastalığın kontrol altına alınmasına yardımcı olabilir.

Geyik boynuzundan sonraki 2-4 yıl boyunca ağaçlar üretim dışı kalabilir. Hemşire uzuvları tutulursa, son denemeler, ağaçların doğru yönetim ve gölgelik yeniden büyüme manipülasyonu ile 1-2 yıl içinde üretime geri dönebileceğini bulmuştur.

Su Bütçe Planlaması

Tablo 1, yağmurlama sistemiyle sulanan 16 hektarlık bir avokado bahçesi için örnek bir su bütçesidir. Taşınmazın 200 ml hakkı vardır. Tablo, meyve bahçesi tahsisinin yalnızca yüzde 40’a ulaştığı ve 80 ml kullanılabilir durumda kaldığı bir senaryoyu ele alıyor.

İlk adım, bitki sıra yataklarına öncelik vermek ve uygun yönetim stratejilerini belirlemektir. Paketleyicilerle tartışmalar yapılmalıdır. Her blok için tipik yıllık su kullanımının önceki kayıtlardan ve deneyimlerden belirlenmesi gerekir. Her bitki sırası için önerilen tahsis ve uygulanacak yönetim stratejisi daha sonra belirlenmelidir.

su-bütçe-planlaması

Avokado bitkisi sulanmasında damlama sulama sistemi hem noktasal su uygulanması hem de hem de yabancı ot kontrolü için tartışılmaz bir sistemdir. Buna ek olarak; akıllı sulama sistemi ile 20 cm ve 50 cm derinliklere konulacak toprak nem sensörleri ve EC metre ile alınan verilerle saçak kök yapısına, sahip avokado bitkisinde en optimum sulama yapılmış olur. Akıllı sulama sistemi akıllı sayaç, merkez istasyon, toprak nem ve EC sensörleri birimleri ile bütünleşiktir. Bu sistem anlık olarak sahadan detaylı veri ve uyarı alımını sağlayarak riskleri minimize eder, ayrıca personel-su ve elektrik tüketiminde tasarrufu maximum seviyeye çıkarır. Bitkinin sağlıklı gelişimini sağlayarak, Bitki besin maddelerinin en uygun miktarlarda kullanımını sağlayarak toprakta tuzluluğa/B.B.M. yıkanmalarına engel olur. Bitki kök bölgesi aşırı sulanmadığı için sıcak bölgelerde yetiştirilen avokado bitkisinde “kök çürüklüğü” hastalığının da önüne geçilmiş olunur.

 

Avokado için Uzun Vadeli Su Tasarruf Stratejileri

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön