Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Sondaj Kuyuları

Sondaj Kuyuları

Sondaj su, petrol ve doğal gaz gibi doğal kaynakların yer altından temin edilip, kullanıma sunulmak için gerekli sondaj makineleri ile yapılan, zeminde deliğin açılması işlemidir. Zemine dikey olarak delik açmak için kullanılan sondaj makinelerinde matkap ucu gibi sivri alet ile derinlemesine delme işlemi yapılır. Aynı zamanda bazı sondaj türlerinde yer altındaki rezervlere direkt olarak delme işlemi yapılmaması gerekir. Bu gibi durumlarda yatay sondaj adı verilen açılı delme ile bu işlem gerçekleştirilir. Kazım yapılarak rezervlere ulaşıldığında ise sondaj işi tamamlanır ve borular yardımı ile yer yüzüne çıkarılarak gerekli ekipmanların sisteme entegresiyle (boru, vana vb.) sondaj işi tamamlanmış olur.

Su Sondajı Nedir ?

Su sondajı, toprağın derinlerinde ki su seviyesine ulaşmak amacıyla, sondaj da en çok kullanılan yöntemlerden biridir. Yer altında bulunan doğal kaynak sularına ve yağmur ile birikip taşlar arasından süzülerek doğal filtreleme yöntemi ile oluşmuş su birikintilerinin kullanılması sağlanır. Toprağın derinlerinde ki su eğer basınçlı su ise, yapılan bu sondaj işlemi sonrasında artezyen kuyu açılmış olur ancak basınçlı değil ise kuyunun açıldığı alanda sondaj işlemi yaparken yer altına dalgıç pompa göndermek amacıyla PVC boru yardımı ile kanal açılır. Gerekli ölçümler yapılarak kullanılacak suyun miktarı tespit edilir. Daha sonra uygun dalgıç pompa kuyu dibine indirilir ve yukarıya su basarak yer altındaki kuyudan suyu kullanılması sağlanır.

Su Sondajı Ne İçin Yapılır ?

Su sondajının yapılmasındaki asıl amaç; çalışılacak bölgedeki veya arazideki, yeraltının belirli bir derinliğindeki suya ulaşmak ve bunu pompa ile çekmek suretiyle suyun yeryüzüne çıkarılmasıdır. 

Su Sondajı Yöntemleri Nelerdir?

Kuyuların bir delici uç yardımı ile yeryüzünden itibaren içeriye doğru belirli çap ve derinlikte dönen borular ile veya darbeli tel, halat ve delici uç gibi farklı sondaj yöntemleri vardır. Uygulama şekline göre sondaj çeşitleri üçe ayrılmaktadır bunlar;

  • Dönerli Çamurlu (Sirkülasyonlu) Su Sondajı: Kendi ekseni etrafında dönerek, üzerinde döndüğü yapıyı kesen, koparan veya öğüten döner deliciler aracılığıyla yapılan silindirik biçimli kazı işlemine “döner sondaj” denir. 
  • Darbeli Havalı (Kompresörle) Su Sondajı: Halat veya rijit çubuklarla, keskin ağızlı ağır bir kazıcının formasyonun üzerine serbest bırakılarak derinliğe doğru yapılan kazı işlemi sonucunda oluşan kırıntıların kova vb. gereçlerle yukarı alındığı sondaj işlemine “darbeli sondaj” denir. 
  • Kombine (Çamurlu-Havalı) Su Sondajı: Bu sondaj yöntemi yukarıdaki iki sondaj yönteminin birleştirilmesi ile ortaya çıkmıştır. Yeraltındaki değişiklikler meydana geldiğinde bu yöntem kullanılır. 

 

Sondaj Kuyularında Performans Takibi

Kuyu deliminde eğri delinmeler olabilir, ideal olan düşeyden sapmamış kuyu olmakla beraber, pratikte her kuyuda bir miktar sapma vardır ve filtreleme sistemi kullanılmasına rağmen kuyu içerisinde zamanla yabancı madde birikimi görülür. Bu yüzden kuyuda zaman içinde dolgular meydana gelir, pompa aşınır, verim düşer ve randıman alınamaz. Verim düşüşünü engellemek için ; 

  • Açılacak kuyuya ait hidrografik ve hidrojeolojik veriler (dinamik-statik su seviyeleri, yaklaşık debi ölçümü vb. hesaplanması gereken veriler) hesaplanmalı ve doğru bir şekilde yorumlanmalıdır. 
  • Kuyunun performansında pompa derinliği, pompa tipi ve diğer pompa özellikleri doğru takip edilmelidir. 
  • Sulu sondaj sisteminde, sondaj kuyusu açıldıktan sonra sondajın temizlenmesi gerekmektedir. Bu temizlik esnasında debi ölçümü yapılmalıdır.
  • Su seviyesinin bilinmesi teçhiz borularının doğru yerleştirilmesi için oldukça önemlidir. 

Yukarıdaki maddelere dikkat etmek gerekiyor.

Esular Olarak Sondaj Kuyularında Performans Takibi İçin Neler Yapıyoruz ?

Yukarıda bahsedilen sebeplerden dolayı bir sondaj kuyusunda her zaman  performans takibinin yapılması gerekiyor. Esular olarak sunduğumuz çözümler sayesinde suyun aktif verimi performans takibinizi otomatize edebilirsiniz.

Çözümlerimiz;

Kablosuz Pilli Basınç Sensörü

Belirli aralıklarlarla  basınç ölçümü yapılarak sunucumuza iletilir ve basınç değerleri buradan izlenebilir. Aynı zamanda bu değerler belirli aralıkları aşıldığı anda sunucuya iletilmekte ve alarmlar oluşturulabilmektedir. Limit değerler uzaktan kablosuz olarak ayarlanabilmektedir. 

Bu sayede verimliliği sağlıyoruz.

Kablosuz Pilli Sayaç Akış Ve Tüketim Sensörü

Kablosuz pilli sayaç akış ve tüketim sensörü sayesinde belirli aralıklarlarla nem ölçümü yapılarak  iletilir, ve sayaç akış ve tüketim değerleri uzaktan izlenebilir. 

Kablosuz olarak çalışmaktadır. Ölçüm değerleri belirli aralıklar ile sunucuya iletilmektedir. Aynı zamanda bu değerler belirli aralıkları aşıldığı anda sunucuya iletilmekte ve alarmlar oluşturulabilmektedir. Limit değerler uzaktan kablosuz olarak ayarlanabilmektedir.

Kablosuz  Pilli  Ultrasonik Ve Kademeli Seviye Sensörü

Kablosuz pilli şamandıra durum kontrol algılayıcı verici ve alıcı ile kuyu dolum ve su seviyesi takibi işlemlerinde kablosuz kontrol sağlayabiliyoruz.

Pille çalıştığımız için özellikle enerji olmayan bölgelerin sondaj kuyuların kullanımı için uygun çözümler sunuyoruz.

Su seviyesi istenilen yüksekliğe ulaştığında durum bilgisini alıcıya ileterek basınç, akış vb. sistemlerinizin kontrolünü yapmanızı sağlar.

İnventör İle Aktif Pompa Kontrolü

Kuyularda kullanılan pompalar hassas cihazlar olduğu için inventör yardımı ile pompanın korunumunu sağlayıp  verimini arttırıyoruz. 

Elektriği kademeli olarak kullanımını sağlıyoruz. Ya da elektrik tesisatıyla ilgili bir sıkıntı varsa gözle görülmeyen, onları tespit edip sunucuya iletilmektedir. Kaçak gibi durumlarda  uyarı, alarm ve bildirimler; SMS ve e posta ile bildirim sağlıyoruz.

Web ve Mobil Uygulama ile Pratik Kullanım

 

Performans takibi sisteminde kullandığımız sensörleri, pratik ve kolay kullanıma sahip web ve mobil uygulamaya dahil edip; Uyarı, alarm ve bildirimler; SMS ve e posta ile bildirim sağlıyoruz. 

Tüm değerler uzaktan kontrol edilebiliyor.

 

Suyun aktif verimini performansını arttırmak için akıllı sensör çözümlerimizi kullanabilirsiniz. Daha detaylı bilgi almak için;

https://esular.com/ 

Adresimizi ziyaret edebilirsiniz.

Sondaj Kuyuları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön