Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Tarımsal Sulamada Otomasyonun 10 Faydası

Tarımsal Sulamada Otomasyonun 10 Faydası

Tarımsal sulamada otomasyon, sulama sürecini otomatikleştiren ve daha verimli hale getiren bir sistemdir. Bu sistem genellikle sensörler, kontrol cihazları ve yazılım kullanır.  Son yıllarda gelişen teknolojiye bağlı olarak otomasyonun artmasıyla,  tarımsal alanların sulama sistemi de otomasyon haline dönüşmüştür. Otomasyonun gelişmesi yetiştiricilere kolaylık sağlarken, bunun yanında daha düşük işçilik maliyetleri ve tarımsal ürünlerde  verimde artışlar ve doğal kaynakların korunması gibi bir çok alanda fayda sağlamaktadır. Otomasyonun bu faydalarının bazılarını 10 başlık altında inceleyebiliriz.

  1. Yatırım giderleri tek seferliktir. 
  2. İş gücünden tasarruf.
  3. Kaynak israfının önüne geçilmesi.
  4. Tarımda sürdürülebilirliği sağlaması.  
  5. Ürün veriminde artış.
  6. Uzaktan  sulama uygulamaları. 
  7. İnsan hatası faktörünün kaldırılması. 
  8. Gereksiz gübrelemenin önüne geçer. 
  9. Ürünlerin pazar değerinde artış.
  10. Meteorolojik verilerden faydalanarak tasarruf sağlar.

Yatırım Giderleri Tek Seferliktir

Tarımsal sulamada otomasyon için, orta düzey sermaye ile yatırım masrafları başlangıçta bir kereye mahsus yapılmaktadır. Kullanılan otomasyon sistemi başlangıç maliyetini kısa süre içerisinde işletmeye geri dönüş sağlamaktadır.

İş Gücünden Tasarruf

Büyük tarım işletmelerinde sulama sistemlerini otomatikleştirmek sulamanın takibi için kullanılan iş gücünün önüne geçilmesini sağlar. Sulama takibi için kullanılan iş gücü masrafları oldukça fazla olduğu için otomasyon sayesinde işletme giderlerinde büyük oranda tasarruf sağlamaktadır.

Kaynak İsrafının Önüne Geçilmesi

Bitkinin ihtiyaç duyduğu suyu doğru miktar ve zamanda otomatik şekilde ayarlanabildiği, buharlaşma kayıplarını azaltırken her bitkiye yalnızca gerektiği kadar suyun ulaşmasına izin vererek ve akıllı sensörler sayesinde topraktaki nem miktarı ölçülebildiği için önemli oranda su kaynaklarında tasarrufa gidilir.

Tarımda Sürdürülebilirliği Sağlaması

Tarım arazilerinde gereksiz sulama, gübreleme ve kimyasal kullanmak toprağın yapısını bozacağından otomasyona geçerek gereksiz su israfı ve gübreleme, kimyasal kullanımın önüne geçerek tarımda sürdürülebilirliğe büyük katkı sağlar. Aynı zamanda su kaynaklarının gereksiz kullanımını da engellemiş olur.

Ürün Veriminde Artış

Akıllı sensörler sayesinde, algoritmalar ve diğer akıllı teknolojilerle otomatik sulama, her bitkinin ne kadar suya ihtiyaç olduğu konusunda insanlardan daha iyi karar verebildiği için otomasyon kullanmak ürün veriminde artış sağlar.

Uzaktan Sulama Uygulamaları

Otomatik sulama sistemleri, yoğun çalışma haftalarında veya işçiler tatildeyken bile tutarlı bir sulama programı sağlar. Bu sayede sulama işlemini kesintisiz sürdürebilir, işletme sahipleri sulamayı nerde olursa olsun takip edebilir.

otomatik sulama çözümleri esular ile

İnsan Hatası Faktörünün Kaldırılması

Sulama sistemi herhangi bir insan müdahalesi olmadan otomatik seyrine devam ettiği için sulamada bir aksama olmaz. Hava koşullarına öngörülü olarak sulama periyodu otomatik ayarlandığı için sulama sisteminde otomasyon kullanmak insan faktörlü hataları minimuma indirir.

Gereksiz Gübrelemenin Önüne Geçer

Gübrelemede amaç yeterli gübreleme ile en fazla ürünü almaktır. Fazla gübre, ortamda diğer besin maddelerinin alımını engelleyeceği için bitkinin ihtiyacından fazla miktarda verilen gübre verimi daha çok artırmayacaktır. Üstelik fazla verilen gübreler; diğer elementlerin alımına engel olacak ve verimde düşüşler görülecektir. Otomasyon sayesinde fazla gübrelemenin önüne geçerek ürün veriminde artış sağlar, toprak yapısını koruyarak sürdürülebilirliğe katkı sağlar, bununla beraber işletme maliyetlerinde önemli düzeyde tasarrufa gidilir.

yonca sulama

Ürünlerin Pazar Değerinde Artış

Tarımsal sulamada otomasyon ile üniform bir sulama gerçekleştiği için arazinin her yerinde aynı şekil ve büyüklükte ürün yetiştirildiğinden pazar değerinde artış görülür.

Meteorolojik Verilerden Faydalanarak Tasarruf Sağlar

Bitki için gerekli olan sulama yapılırken beklenmeyen bir yağış gözlemlendiğinde akıllı sensörler sayesinde sulama otomatik durdurulur. Meteoroloji istasyonları sayesinde alınan verilerle sulama periyodu oluşturulur. Bu sayede düzenli sulama ve gereksiz su kullanımının önüne geçilerek tasarruf sağlanır.

Tarımsal Sulamada Otomasyonun 10 Faydası

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön