Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Yeni Tarımsal Üretim Yönetmeliği: Tarım Sektöründe Neler Değişiyor?

esular-tarimsal-uretimin-planlanmasi

Yeni Tarımsal Üretim Yönetmeliği: Tarım Sektöründe Neler Değişiyor?

Yeni tarımsal Üretim yönetmeliği : Tarım sektöründe neler değişiyor ? Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından oluşturulan tarımsal üretimin planlamasına ilişkin usul ve esasları belirleyen yönetmelik, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni Tarımsal Üretim Yönetmeliği: Çiftçilere Yönlendirme ve Düzenleme Getiriyor. 

Resmi Gazete’de yayınlanan yeni yönetmelik, bitkisel üretim, hayvansal üretim ve su ürünleri üretimi için tarım havzası veya işletme bazında üretimin planlanmasını içeriyor. Bu kapsamda, çiftçilerin izin almadan üretim yapmaları mümkün olmayacak.

esular-tarimsal-uretimin-planlanmasi

Tarımsal Üretimin Planlanması Kurulu, tarımsal üretimi öngörülebilir ve yönetilebilir hale getirmek amacıyla oluşturulacak. Kurul, aşağıdaki üyelerden oluşacak:

  • Başkan: Bakan yardımcısı (Bakan tarafından görevlendirilecek)
  • Balıkçılık ve Su Ürünleri Genel Müdürü
  • Bitkisel Üretim Genel Müdürü
  • Devlet Su İşleri Genel Müdürü
  • Hayvancılık Genel Müdürü
  • Bakanlık Strateji Geliştirme Başkanı
  • Tarım Reformu Genel Müdürü

Kurul, yılda en az iki kez başkanın çağrısı üzerine toplanacak ve kararlar salt çoğunlukla alınacaktır. Eşitlik durumunda başkanın oyu yönünde karar alınmış sayılacaktır.

Kurulun görevleri arasında, üretim planlamasına konu ürün veya ürün gruplarını belirlemek, asgari ve azami üretim miktarlarını belirlemek, sosyo-ekonomik koşulları, üretim maliyetlerini, uluslararası gelişmeleri ve çevre faktörlerini dikkate alarak tarımsal üretimi yönlendirmek, arz güvencesi sağlamak, verimliliği artırmak, iklim değişikliğini göz önünde bulundurarak uygun ekolojilerde tarımsal üretim planlaması yapmak ve üretim planlamasını havza veya işletme bazında belirlemek bulunmaktadır.

Özellikle bitkisel üretim planlamasında sözleşmeli üretim, organik tarım, iyi tarım uygulamaları, modern sulama sistemleri kullanımı, münavebe zorunluluğu olan ürünler ve çiftçi örgütlerinin ortak üretim alanları bu kurulun öncelikli izin vereceği alanlar arasında yer almaktadır. Bu düzenlemeler, tarımsal üretimin daha sürdürülebilir ve verimli olmasını sağlamak amacıyla hayata geçirilmiştir.

Resmi Gazete için https://www.resmigazete.gov.tr/eskiler/2023/09/20230914-2.htm  adresi ziyaret edebilirsiniz.

esular-tarimsal-uretimin-planlanmasi
Yeni Tarımsal Üretim Yönetmeliği: Tarım Sektöründe Neler Değişiyor?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön