Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Akıllı Sulama Teknolojileri Ve Sistemleri Nedir ?

Akıllı-sulama-teknolojileri

Akıllı Sulama Teknolojileri Ve Sistemleri Nedir?

Akıllı sulama teknolojileri sudan maksimum verim elde edilerek ve bitkinin ihtiyacı olduğu kadar sulanmasını sağlamak amacıyla geliştirilmiş sistemlerdir. Sulama Otomasyonunun amacı, su stresinin bitki üzerindeki olumsuz etkisini önlemek, bitki suya ihtiyaç duyduğu an su verilmesini sağlamak, en yüksek düzeyde su tasarrufu sağlamak ve ayrıca zamandan ve iş gücünden tasarruf edilmesini sağlamaktır. Sizlere bu yazımızda Akıllı sulama teknolojileri ve sistemlerinden bahsedeceğiz.

Akıllı Sulama Nedir ?

Akıllı sulama sistemleri, sulama alanlarının su ihtiyacını karşılamak için sulama programlarını ve çalışma sürelerini otomatik olarak ayarlayan teknolojidir.  Akıllı sulama çözümlerinde sadece sulamanın düzenli gerçekleştirilmesi yapılmaz aynı zamanda ortam, bitki türü, ölçüm verileri ve iklimsel koşullar ile birlikte daha etkin sulama yapılarak üretim verimliliği sağlanarak kaynaklardan maksimum oranda yaralanılması sağlanır. Bu şekilde sensörler ile ölçüm yapılarak elde edilen veriler sayesinde doğru ve verimli sulama yapılması amaçlanır.

Akıllı sulama sistemleri önceden programlanmış bir program ve zamanlayıcılar üzerinde çalışan geleneksel sulama denetleyicilerinin aksine, akıllı sulama denetleyicileri, sulama programını sulama alanını gerçek koşullarına göre otomatik olarak ayarlamak için hava durumunu, toprak koşullarını, buharlaşmayı ve bitki su tüketimini izleyerek verilerden yararlanır. 

Akıllı Sulama Sistemi Nasıl Çalışır ?

Akıllı sulama sisteminin çalışma modelinde, IoT, mobil İnternet, LORA ve uzaktan algılama izleme gibi teknolojileri entegre eder. Otomatik kontrol vanaları uzaktan kablosuz olarak çalışır. Sulama suyundan  %50’den fazla su tasarrufu  ve %30-40 enerji tasarrufu etmek için bitkilere toprak tipine ve hava koşullarına göre doğru miktarda su sağlar. Akıllı sulama sistemi çalışma prensibi ağırlıklı olarak sensör teknolojisi, kablosuz otomatik kontrol teknolojisi ve bilgisayar teknolojisi gibi çeşitli teknolojileri içermektedir. Yağmurlama sulama ve damla sulama gibi akıllı sulama yöntemleri ile birleştirilir. Bu şekilde veriler elde edilerek uzaktan kontrol sağlanır. 

Akıllı-sulama-teknolojileri-

Akıllı Sulama Sistemi Bileşenleri Nelerdir?

Akıllı sulama sistemi 4 ana bileşenden oluşmaktadır. Bu bileşenler izleme, kontrol, iletim ve uygulama şeklinde ayrılmaktadır. En temel bileşenleri ise toprak nem ölçümü, hava nem, rüzgar ve yağış ölçümü, sulama için kullanılan su miktarı ölçümü ve toprak azot, kükürt gibi sensör ölçüm verileridir. Bunun yanında otomatik vana kontrol sistemleri ve çözümleri gelmektedir.

 • İzleme Bölümü

Akıllı sulama sistemi için çeşitli sensörler izleme birimleridir. Ana sensörler toprak nem sensörü, rüzgar hızı sensörü, su seviyesi sensörü, buharlaşma sensörü, yaprak ıslaklık sensörü, yağmur ve kar sensörü ve veri toplayıcıdır. Bu sensörler sayesinde doğru ve etkin sulama yaparak aynı zamanda mahsül veriminin arttırılması hedeflenmektedir.

 • Kontrol Bölümü

Kontrol bölümünü vanalar oluşturmaktadır. Vanalar, anahat üzerine bağlanır laterallere su geçişini sağlar ve sistemin açılıp kapanmasında görev alır. Çeşitli kontrol vanaları, otomatik sulamanın temelini oluşturmaktadır. Uzaktan müdahaleyi sağlamak amacıyla kullanılırlar.

 • İletim parçası

İzlenen veri sinyali ve komut sinyali merkez kontrol ünitesine iletilir. Lora kablosuz iletimi kullanılıyorsa, iletim kısmı lora ağ geçidi ve veri toplayıcıdır. Ev wifi kullanıyorsanız, iletim kısmı yönlendirici ve izleme ana bilgisayarıdır. Bu sayede kontrolü arazinize gitmeden sağlama imkanı elde edilir. Vanalarını otomatik olarak açıp kapama ve sensör desteği ile sulama zamanınızı planlamanız sağlanır.

 • Web Ve Mobil Uygulama

Genellikle veri sıralama ve analizi için bir yazılım sistemidir. Verileri analiz edebilir, verileri depolayabilir ve kontrol talimatları verebilir. Platform yazılımı, cep telefonu ve bilgisayar işlemlerini destekler.

Akıllı-sulama-teknolojileri-

Sensör Çözümleri

Doğru ve etkin sulama yapabilmek için toprağın belli parametrelerini bilmek önemlidir. Sensör çözümleri sayesinde toprağın önemli parametlerini izlemek mümkündür. Bu sayede hem su ve enerji tasarrufu sağlanmış olur hemde sulama planlamanızı verimli bir şekilde yapmış olursunuz.

 • Toprak Nem Sensörü

Toprak nem sensörü toprağın içindeki nem miktarını ölçmek için kullanabileceğimiz bir sensördür. Nem ölçer problar ölçüm yapılacak toprağa batırılarak ölçüm yapılır. Farklı tip toprakların nem değerlerini kademeli ve çok noktadan ölçümünü gerçekleştirilebilmektedir.

 • Yağmur Sensörü

Yağmur sensörü, manuel veya dijital olarak çalışabilen, yağmurun tespit edilmesini veya yağmur şiddetinin ölçülebilmesini sağlayan bir sensördür. Kablosuz olarak çalışan yağmur sensörü sayesinde yağmur yağışını anında tespit edebilirsiniz. Yağmur sensörü kapasitif metot sayesinde sıvıya temas etme gereksinimi duymaz ve bu sayede uzun ömrünü korur. Aynı zamanda yağmur yağdığı an tepki verir.

 • Rüzgar Hızı Sensörü

Rüzgar hızı sensörü, meteoroloji istasyonu sensörlerinden biridir. Bu Sensör, rüzgar hızını m/s cinsinden bir elektrik sinyaline dönüştürerek ölçmektedir. 

 • Yağış Miktarı Sensörü

Yağışın doğasını ölçmek için kullanılan bir hidroloji, meteorolojik bir sensördür. Sağanak yağışlar, tarım ve su temini hakkında önemli veriler hesaplamak için kullanılır.

 • Yaprak Sıcaklık Sensörü(İnfrared sensör)

Bitkilerin alt ve üst yapraklarının ısısını ölçmek için kullanılan bir sensördür. Aynı zamanda bitkilerin su stresini ölçer ve bu stres düzeyine bakarak bitkilerin ne zaman suya gereksinim duyduklarını belirler. 

 • Dış Ortam Nem Ölçümü

Havanın sıcaklığını ve nemini ölçmede kullanılan sensördür. Havadaki nemin yoğunlaşmaya başladığı sıcaklığı ölçer. Bu sensör gece ve gündür sürekli veri ölçümü yapar.

 • Solar Radyasyon Sensörü(Piranometre)

Güneşten gelen ışınım değerlerinin ölçümünü yapmak için kullanılır. Enerji verimi,performans,verimlilik ve bakım konusunda önemli değerler elde edilmesini sağlar.

Akıllı-sulama-teknolojileri-

Akıllı Sulama Sistemlerinin Faydaları

Akıllı sulama sisteminin faydaları saymakla bitmez, Akıllı sulama diye de bilinen Akılllı sulama hassas tarımın en önemli bileşenidir. Akıllı sulama sisteminde bulunan cihazlar ihtiyaçlar doğrultusunda özelleştirilmiş bir sisteme sahiptir. Sulama alanı sahipleri su israfını önlemesine ve tarlalarında/bahçelerinde, sulama yapacakları alanlar da ürün yetiştirme kalitesinin artmasına yardımcı olur.

Akıllı sulama daha kolay sulama yapmayı sağlar. Düzenli ve bitki ihtiyacı kadar sulamaya imkan verir. Sistemde bulunan pompa, boru vb. ekipmanlar korunur. Patlak, aşırı basınç, kayıp ve kaçak durumlarının önüne geçilmiş olunur. Bitki ihtiyacı kadar su vermeyi kolaylaştırır. İşcilik maliyetini azaltır. Bitki ve ürün kaybı gibi sürprizleri ortadan kaldırır.

Daha fazla bilgi almak için Akıllı su kontrol teknolojileri yazımıza göz atabilirsiniz.

Akıllı-Su-Kontrol-Teknolojileri

Akıllı Sulama Teknolojileri Ve Sistemleri Nedir ?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön