Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Yonca Hastalıkları

yonca-hastalıkları

Yonca Hastalıkları

Yonca Hastalıklarını bilmek ve erken müdahale etmek çok önem arz eder. Yonca bitkisi hayvanlar için önemli bir besin kaynağı olduğu için üretimi de bir o kadar önemlidir. Size aşağıdaki yazımızda sıkça görülen yonca hastalıklarından bahsettik.

Yonca Mozaik Virüsü

Semptomlar

En tipik belirtisi yaprak damarlarında görülen paralel sarı çizgilerdir. Yapraklarda sarı-yeşil beneklenme görülür. Renk değişiminin belirginleşmesiyle mozaik görünümünü alan yaprakta, kıvrılmalar ve kabarcıklaşmalar oluşur. Bodur bitki büyümeside belirtiler arasındadır.

Etmen

Virüs

Hastalığın Gelişme Koşulları

Virüs kışı birçok çok yıllık bitkide geçirir; yaprak bitleri tarafından bulaşır; ayrıca enfekte tohum ve polen yoluyla yayılır.

Mücadele Yöntemi

Hastalık mekanik yollarla bulaştığı için sağlıklı bitkilerin hastalıklı bitkilerle teması engellenmeli ve tarladan uzaklaştırılmalıdır. Tarla temizliğine önem verilmeli, hastalığa konukçuluk edebilecek bitkilerin oluşumu engellenmelidir.

Yonca Kök Çürüklüğü

Semptomlar

Yapraklarda birleşerek yaprakların kurumasına ve düşmesine neden olan küçük kahverengi ve siyah lezyonlar başlıca belirtilerindendir. Mantar ayrıca gövdeyi etkileyerek bitkinin kurumasına ve ölmesine neden olabilir. Yere düşen ölü bitki materyali beyaz küfle kaplanabilir.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Mantar toprakta 5 yıla kadar yaşayabilir; ciddi şekilde enfekte olmuş meralar, yerdeki çürüyen bitki yığınlarına indirgenebilir.

Mücadele Yöntemi

Bu hastalığa karşı tavsiye edilebilecek bir fungusit yoktur. Bu yüzden dayanıklı varyeteler kullanılmalı ve su yönetimi iyi yapılarak arazi drenajı düzeltilmelidir.

Yonca Yaprak Lekesi

Semptomlar

En önemli belirtisi yaprak üzerinde oluşan karabiber serpilmiş gibi görünümde olan lezyonlardır. Bu lezyonlar büyüyerek yaralara dönüşebilir. Şiddetli enfeksiyonlarda yaralar hızla büyüyerek açık sarı renkte tüm yaprağı kaplarlar. sonuç olarak yapraklar sarar ve bitkiden düşerler.

Etmen

Fungus

Hastalığın Gelişme Koşulları

Serin ve yağışlı havayı severler. Ekin kalıntıları üzerinde kışlarlar. Fazla yağış dönemlerinde daha yaygındırlar.

Mücadele Yöntemi

Şiddetli enfeksiyonları önlemek için enfekteli bitkiler hemen hasat edilmelidir. Dayanıklı çeşit kullanımı da hastalığı önlemek için iyi bir yöntemdir. 

Yoncada Mildiyo Hastalığı

Semptomlar

Bu hastalık yonca yaprakların alt kısmında gri veya mor renkli küf lekelerinin oluşmasına neden olmaktadır. Hastalıklı bitki yapraklarında kıvrılma ve buruşmalar görülmekte, bitki bazen çiçek açamamaktadır.

Etmen

Mantar

Hastalığın Gelişme Koşulları

Yazın serin ve yağışlı dönemlerde veya ilkbahar ve sonbaharın daha sıcak, kurak dönemlerinde görüldüğü saptanmıştır. Hastalık ölü yaprak döküntülerinde, taç tomurcuklarında veya tohumlarda kışlayabilir.

Mücadele Yöntemi

Hastalıktan korunmak için bulaşık olan tarlalardan tohum alınmamalıdır. Sertifikalı tohum kullanılmalıdır. Ekim sonrası hastalık ortaya çıkarsa yonca sürülmelidir. Eğer eski yoncalıklarda hastalık ortaya çıkmışsa erken biçim yapılmalıdır.

Yonca Hastalıkları

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön