Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Akıllı Sulama Sistemleri İle Avokado Yetiştiriciliği

avokado

Akıllı Sulama Sistemleri İle Avokado Yetiştiriciliği

Avokado, Dünya’da 5 kıta ve 50’ye yakın ülkede yetiştirilmektedir. Avokadonun yetiştiricilik alanlarının sınırlı olması, yüksek besin değerinin ve kendine özgü tadının bulunması nedeniyle, pazar değeri oldukça yüksektir. İhracat şansı oldukça yüksek olan bu türün tüketimi, özellikle ekonomik gelir düzeyi yüksek birçok ülke de giderek artmaktadır. 

Avokado yetiştiriciliği yapmak için ayrılan arazinin kuvvetli rüzgarlardan ve soğuktan korunaklı olması gerekiyor. Subtropik bir bitki olan avokado, kışları ılık geçen bölgelerde yetiştiriliyor. Ülkemizde avokado yetiştiriciliği Akdeniz sahil kuşağında gerçekleştiriliyor. 

avokado 2

Avokado Yetiştiriciliğinde Bitkinin Su İhtiyacını Akıllı Sulama Sistemleri İle Çözümleyin

Avokado ağaçlarının yıllık ihtiyaç duyduğu su miktarı  600-700 mm seviyelerindedir. Sulama miktarı ve sulama aralığı; ağacın büyüklüğüne, iklim ve toprak özelliklerine göre 7-10 gün ara ile kök bölgesini ıslatacak kadar sulanmalı, fazla sulamadan kaçınılmalıdır.

Sulama zamanın belirlenmesinde, bölgedeki etkin yağışların başlangıç ve bitiş zamanı çok önemli olmaktadır. En fazla sulama yılın en sıcak ayları olan temmuz ve ağustosta yapılmalıdır. Bu aylarda, fidan ve ağaçlar susuz bırakılmamalıdır. Eğer susuz kalırsa, şiddetli meyve dökülmeleri ortaya çıkmaktadır.

Akıllı sulama sistemler sayesinde, sık sık azar azar su verdiğimiz için ve kullandığımız akıllı sensörler sayesinde toprakta su, hava, gübre dengesini kolayca ayarlanır. Topraktaki su durumunu bitkinin ihtiyaç duyduğu seviyede tutarak fazla su, az su, aşırı gübre vs. gibi streslerden  etkilenen avokado bitkimizi koruruz. Bu süreç hem verimi hem de ürün kalitesini artırır.

Avokado Yetiştiriciliğinde Damla Sulama Avantajları

avokado

Avokado yetiştiriciliğinde damla sulama sistemleri oldukça yaygındır. Bu sistemin birçok avantajı bulunmakta ve yeni kurulan tesislere tavsiye edilmektedir. Bu sulama sistemi, zaman ve iş gücünden tasarruf sağlamaktadır. Aynı zamanda sulama ile birlikte ağaçlara gübre uygulamasına ve çok fazla alan sulanmadığı için yabancı ot kontrolüne imkân sağlamaktadır.

Daha etkin olarak sulama suyundan faydalanıldığı için sulama suyunun kısıtlı olduğu yerlerde, damla sulama sistemi kullanılmaktadır. 

Akıllı Sulama Sistemleri İle Avokado Yetiştiriciliği

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön