Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Drone ile Tarla İlaçlama

dron-ile-tarla-ilaçlama-esular

Drone ile Tarla İlaçlama

Drone ile tarla ilaçlama, Teknolojinin hızla gelişmesiyle ortaya çıkan yeni teknikler veya cihazların tarımda kullanılması tarımsal uygulamaların daha kolay ve etkin yapılabilmesini sağlamaktadır. Son yıllardaki en popüler teknolojik gelişmelerden biri olan drone’ların tarımda kullanımı çoğalmakta ve yeni uygulama alanlarının da eklenmesiyle daha fazla popüler hale geldiği görülmektedir.

Tarımsal üretimde verimliliğin ve ürün kalitesinin arttırılması çok önemlidir. Bu sebeple bitkilerin gelişim sürecinin iyi takibinin ve gerekli uygulamalar zamanında yapılmalıdır.  Basit teknik yapısı ve kolay kullanımı olan drone’ların üzerine yerleştirilen sensörler ve kamera ile yüksek çözünürlükte fotoğraflar yakalanmakta ve 3 boyutlu haritaların oluşturulmasıyla tarımsal faaliyetlerde çiftçilere planlama imkânı sunmaktadır. Böylelikle tarımsal faaliyetlerle ilgili hem güncel veriler toplanabilmekte hem de üretimde verimlilik sağlanabilmektedir.

 

Drone ile İlaçlama Nasıl Yapılır?

Droneların iki şekilde kontrol sistemi vardır. Birisi uzaktan kumanda ile kontrol diğeri ise önceden kurulan otonom uçuş sistemi ile de kontrol edilebilmektedir.Bu şekilde siz diğer işlerinizi yaparken drone, sizin belirlediğiniz koordinatlarda ilaçlama veya sulama işlerinizi yapabilmektedir. Arazide ilaçlama ve sulama yapmadan drone uçuşları sırasında çekilen fotoğraflar veya video görüntüleri ile çeşitli hastalık ve zararlıların tespiti yapılabilir, sulama yapılıyorsa biriken sular veya sulanmamış alanlar tespit edilebilmektedir.

Drone ile ilaçlamada iki önemli noktaya değinilmelidir. Bunlar: ilacın eksiksiz ve hatasız olarak uygulanmasıdır. Bunun için öncelikle ön uçuş ile hastalıkların veya yabancı otların tespiti yapılmaktadır. Tespit edilen zararlı veya yabancı otlar üzerinde etkili olan bitki koruma ürün, drone sayesinde yazılımsal olarak işaretlenen lokasyona uygulanabilmektedir. Hatta drone teknolojisi ve bulut sistemi ile birleştirilmesi sayesinde çeşitli algoritmalar, gübrelemenin ne zaman yapılmasını gerektiğini bildirmekte ve bizzat gübreleme işlemini yapmaktadır.

Drone ile İlaçlamanın Faydaları Nelerdir?

Drone ile ilaçlamanın çiftçilere faydaları şu şekilde sıralanabilir;

  • Verim artışı sağlar: Zirai ilaçlama dronu kullanımı sayesinde eşit ve dengeli biçimde uygulanan tarımsal ilaçlama ürünleri, hedef hastalık veya zararlı mücadelede maksimum etkiyi gösterir. Tarla veya bahçenin tamamına, bitkinin üzerine, dal, yaprak, gövde, tomurcuk gibi vejetatif organların tamamına eşit ve dengeli miktarda ulaşan ürün, zirai mücadelede daha etkin başarı göstererek verim kayıplarını azaltmaya  yardımcı olur. 

 

  •  Çevre kirliliğini azaltır: Özellikle pesitisit ve herbisitlerin manuel uygulamalarında sıklıkla karşılaşılan hatalı dozaj ve tarla bazında eşit dağılım sağlayamama sorunları, çevre ve insan sağlığı açısından büyük risk teşkil eder. Buna karşın profesyonel dron ile yapılan ilaçlama uygulamaları, çok daha az ilacın çok daha geniş bir alana sürekli ve eşit miktarda spreylenerek uygulanmasına imkan tanır. Kullanılan zirai kimyasalların azalmasına, uygulayıcıların sürekli olarak tarım ilacı temasına maruz kalmamasına ve çiftçilerin ekonomik kayıplar yaşanmamasına yardımcı olan insansız hava aracı teknolojisi, çiftçiler için çok önemli bir yardımcıdır.

 

  • Tarımsal girdi maliyetlerini düşürür: Her bir çiftçinin sahip olması gereken önemli tarımsal makina ekipmanları oldukça yüksek maliyetlere sebep olabilir. Yetiştirilen mahsuller ve işlenen tarımsal arazinin coğrafi şartlarına göre sahip olunması gereken ekipmanlar, sıvı karışım tankları, hortumlar, makaralar gibi pek çok ekipman ilk yatırım ve sonrasında bakım/onarım maliyetleri doğurur.Bu çiftçiler için önemli bir maliyettir. Oysa zirai dron teknolojileri sayesinde tarımsal arazi büyüklüğüne göre uygulama bazlı hizmet alımı sistemi kullanılarak çok daha uygun maliyetler ile daha etkin ilaçlama uygulamaları yapılır. Kısacası işçilik,işletme masrafı maliyeti azalır ve aynı zamanda bakım-onarım veya parça bulma durumları da ortadan kalkar.
Drone ile Tarla İlaçlama

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön