Blog | S.S.S | Bizi Takip Edin |

Kaktüs Nedir Nasıl Yetiştirilir

Kaktüs-Nedir-Nasıl-Yetişir

KAKTÜS NEDİR?

Kaktüs, dikenli yapısıyla bilinen genellikle çöllerde ve tropik bölgelerde yaygın olarak görülen bir bitkidir. Özel bir familyaya ait olmayan kaktüs, yaprakları ve çiçekleri diken şeklini almış bitkilerin ortak ismidir. Birçok çeşidi bulunan kaktüsün boyları 12 metreye kadar ulaşabilir. Çok fazla su ve yağış istemeyen bir yapıya sahip olan kaktüs, evlerde de rahatlıkla yetişebilir. Kaktüslerin dikenleri bazı cinslerde zehirli olabilir.

Zehirli olmasa bile kaktüs dikeni ele battığında çok can yakar ve çıkarılması zordur. Küçük bir bitkiyken saksıda yetiştirmeye başladığınız kaktüs, iyi bir bakım sonucunda oldukça uzun ve kalın bir yapıya sahip olacaktır. Kendini korumak için dikenlerine bürünen nadide bir çiçek. Zaman  zaman güçlü insan kimliğiyle mukayese etmemek elde değil. Kaktüse beslediğim muhabbet hatırıma gelince Aşık Veysel’in “Güzelliğin on par’etmez bu bendeki aşk olmasa” dizeleri gelir. Muhabbet beslediğim bir arkadaşa muhabbet duyduğum kaktüs bitkisini hediye etmiştim vakti zamanında. Kaktüsümün başına gelen ahvali anımsadım şuan:(.

Evde kaktüs yetiştirme

KAKTÜS DOĞADA NEREDE YETİŞİR?

Kaktüs, doğal olarak Kuzey ve Güney Amerika’da yetişir. Kaktüs bitkisi yaklaşık 20.000 yıldır yetişmektedir. Başka bitki türlerinin görüldüğü zaman düşünüldüğünde kaktüs genç bir bitkidir. Çoğu kaktüs, çöller gibi sıcak ve kurak bölgelerde yetişse de hemen her yerde görülebilir. Kaktüsler aynı zamanda yağmur ormanlarında ve bazı dağlarda da yetişebilir. Alaska ve Antarktika yakınlarında bile

Kaktüs nerede yetişir

Kaktüs Nasıl Yetiştirilir?

Kaktüs nasıl yetiştirilir, Kakatüs yetiştirmede önemli noktalar vardır. Birçok bitkide olduğu gibi kaktüs yetiştirirkende ışık, ısı, toprak ve saksılıma yapar iken dikkat etmek gerekir.

Işık: Kaktüs ve bütün sukkulentlerin çoğu, bolca gün ışığına ihtiyaç duyar. Evinizin kuzey cephesinde kaktüs yetiştirmeyi denemeyin, en çok güneş alan yerler kaktüsler için ideal ortamlardır. Kaktüslerinizi mümkün oldukça pencereye yakın yerlere koyun, hatta pencere pervazlarında ve balkonunuzda en çok güneş alan yerleri kaktüslerinize ayırın. Ancak kaktüsleri direkt öğle güneşinden korumanız gerekmektedir.

I: Kaktüsler ve bütün sukkulentler sıcağı sever. Yazın 40 dereceye kadar büyümeye devam ederler ancak daha sıcakta büyüme durur. Kışın sulanmamak kaydıyla soğuğa da dayanıklıdırlar. Sıcaklık -15 derecenin altına düşmemelidir ve çok nadir de olsa biraz su verilmelidir.

Toprak: Kaktüsler, çiçek toprağı ve kalın kum karışımında yetiştirildiği zaman en çok verim alınır. Bunun yerine torf ve pomza karışımı da kullanılabilir. Seçtiğiniz toprağın suyu geçirmesi ve kireçli olmaması önemlidir. Torf-pomza karışımı kullanıyorsanız ara sıra suni gübre vermeniz gerekmektedir.

SaksılamaEn uygun saksılama zamanı bitkinin dinlendiği zamandır. Ocak-Şubat veya Temmuz-Ağustos ayları, saksılama ya da saksı değiştirmek için uygundur. Kaktüsün bulunduğu saksının dibine çakıl taşları koyarak suyun saksıda kalmamasını sağlamanız gerekir. Saksı, kaktüse göre çok büyük olmamalıdır ve toprak da aşırı olmamalıdır.

Kaktüs Çeşitleri nelerdir

KAKTÜSÜNÜZÜ FAZLA SULAMAK UYGUN DEĞİL!

SuDoğada bitkilere en iyi gelen ve en faydalı su elbette yağmur suyudur, ancak yağmur suyunu şehirde depolamak zahmetli bir iştir. Kaktüslerinizi sularken musluk ya da Kaktüsleri sulamak için kullandığınız suyun Alman sertlik derecesi 5-6, Fransız sertlik derecesi 8-9 olmalıdır. Musluktan akan suyun sertliğini belediyenizden öğrenebilirsiniz. Kaktüslerinizin sayısı fazla değilse pet şişedeki sular ile sulayabilirsiniz.

SulamaSulayıp sulamamak konusunda şüpheye düştüğünüz zaman kaktüsünüze su vermeyin. Toprağın sadece görünen kısmı değil, içi de kuruduğu zaman sulayın. Suladığınız zaman hava sıcak ve güneşli olmalı ve bol su vermelisiniz. Saksının altındaki tabağı sulama işleminden 30 dakika sonra boşaltın.

HavaSukkulent ve kaktüs türleri doğal ortamlarında nemli havaya ve havasızlığa alışkın değillerdir. İlkbahar, yaz ve sonbahar aylarında kaktüs yetiştirmek için en ideal ortam balkondur. Kapalı yerde kaktüs yetiştiriyorsanız odayı gün içinde sık sık havalandırmanız gerekmektedir.

breSukkulent ve kaktüslere asla hayvan gübresi verilmemelidir. Halk arasında ‘vitamin’ olarak bilinen suni gübrelerden vermeniz gerekir. Sukkulentler yavaş büyüdüğü için gübre seçerken azotu az, fosfor ve potasyumu çok olmasına özen gösterin. ‘Çiçek çoşturan’ ya da ‘çiçek açtırıcı vitamin’ olarak geçen gübrelerden kullanabilirsiniz. Gübreleme mevsimi ilkbahardır, kışın gübre verilmemesi gerekir. Çünkü kaktüs kışın dinlenme sürecinde olduğu için gübreyi kullanamaz ve kullanılmaya gübre bitkiye zarar verir.

Kaktüs Sulama Nasıl Yapılmalı

KAKTÜSLERİN RADYASYONU EMDİĞİ İDDİASI

Ev ortamında yayılan radyasyondan korunmak için TV ve bilgisayar ekranlarının yanına konulan kaktüs bitkisinin radyasyonu emdiği iddiası yanlıştır ve bu konuda yapılmış bilimsel bir çalışma yoktur. Bu konu, kulaktan kulağa dolaşıp şehir efsanesine dönüşmüştür.

Kaktüsler

https://esular.com/bitki/kaktus-cesitleri/

Kaktüs Nedir Nasıl Yetiştirilir

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön